Broj uskladištenih bojevih glava spremnih za potencijalnu upotrebu porastao je za 86 od 2022. godine, pokazalo je novo (SIPRI) istraživanje.
Nuklearne sile aktivno modernizuju i proširuju svoje arsenale zbog rastućih geopolitičkih tenzija, navodi se u izveštaju Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI) objavljenom u ponedeljak.
Naučni centar je procenio da su do januara 2023. Rusija, SAD, Velika Britanija, Francuska, Kina, Indija, Pakistan, Severna Koreja i Izrael imali ukupno 12.512 bojevih glava, od kojih je 9.576 uskladišteno u vojnim zalihama za potencijalnu upotrebu, što je povećanje od 86 za samo godinu dana.
U izveštaju se takođe tvrdi da su od januara Rusija i SAD, koje između njih poseduju skoro 90 odsto svetskog nuklearnog oružja, imale 1.674, odnosno 1.770 raspoređenih bojevih glava. Prošle godine Rusija je imala oko 1.588 bojevih glava, dok su SAD imale 1.744, prema SIPRI.
Naučni centar je primetio da „veličine njihovih nuklearnih arsenala… izgleda da su ostale relativno stabilne 2022. godine, iako je transparentnost u vezi sa nuklearnim snagama opala u obe zemlje“ nakon izbijanja neprijateljstava u Ukrajini.
Tokom godine, kineski nuklearni arsenal porastao je sa 350 bojevih glava na 410, procenjuje SIPRI, dodajući da bi do kraja decenije Peking „potencijalno mogao imati najmanje toliko interkontinentalnih balističkih projektila koliko i SAD ili Rusija“.
Pretpostavlja se da Velika Britanija nije povećala svoj arsenal 2022. godine, iako se očekuje da će njen broj bojevih glava rasti u godinama koje dolaze. U međuvremenu, Francuska je nastavila svoj program nuklearnog razvoja, dok Indija i Pakistan izgleda proširuju svoje nuklearne arsenale, navodi se u izveštaju.
Pročitajte još:
- Filipini – Aktivnosti vulkana Majon dovele do evakuacije na hiljade ljudi (VIDEO)
- Milano – Preminuo Silvio Berluskoni
- Donald Tramp – Bajden je kao Staljin
Navodi se da Severna Koreja daje prioritet svom nuklearnom programu i procenjuje se da je sastavila oko 30 bojevih glava. Izrael, koji nije javno priznao da poseduje nuklearno oružje, takođe se veruje da modernizuje svoj nuklearni arsenal, dodaje SIPRI.
Taj trust mozgova je takođe ukazao na eroziju globalne arhitekture kontrole naoružanja usred sukoba u Ukrajini, napominjući odluku Vašingtona da zamrzne dijalog o strateškoj stabilnosti sa Rusijom i suspenziju sa Moskvom novog ugovora START iz 2010, koji postavlja ograničenja na nuklearne arsenale SAD i Rusije.
Ruski predsednik Vladimir Putin najavio je taj potez u februaru, ukazujući na odbijanje zapadnih sila da dozvole inspekciju svojih nuklearnih objekata. On je, međutim, potvrdio da će Moskva nastaviti da se pridržava dogovora o raspoređivanju nuklearnih glava.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/RT