Ušuškana u Mauritaniji, okružena impozantnim, promenljivim dinama pustinje Sahare, nalazi se Rišat struktura. Spektakularna stenska formacija sa brojnim imenima, „Oko Sahare“ vodilo je astronaute, inspirisalo one koji traže izgubljeni grad Atlantidu i zbunjivalo geologe.
Ipak, mogli biste prošetati ovim veličanstvenim geološkim obeležjem, a da nikada ne cenite koncentrične kamene krugove svuda oko vas.
Kako je Rišat struktura, nešto vidljivo samo iz svemira, izazvala toliko diskusija, radoznalosti i strahopoštovanja?
Astronauti Gemini-ja iz 1960-ih prvi su videli Rišat strukturu!
Rišat struktura, ili Guelb er Richat, nalazi se na kratkoj udaljenosti od grada Ouadane, koji je nekada bio centar ljudskog učenja u zapadno-centralnoj Mauritaniji, na zapadnoj obali Afrike.
Kao svedočanstvo o tome koliko je teško posmatrati prave razmere formacije sa zemlje, malo se znalo o Rišat strukturi sve dok se čovek nije vinuo u svemir.
Sa Zemljine orbite, astronauti Gemini-ja bili su prvi koji su fotografisali ono što su nazvali „Oko Afrike“ 1960-ih, i od tada je postalo orijentir za ljudska bića koja kruže oko Zemlje.
Richat struktura: kupola i razbacani kameni prstenovi
Rišat struktura ima 198 metara visoku kupolu koja se sastoji prvenstveno od breče; vrsta stene sastavljene od brojnih manjih stena spojenih zajedno. Geolozi klasifikuju ovu centralnu visoravan kao kupolastu antiklinalu (preklopna stena u obliku luka, sa najstarijom stenom u centru). Plato okružuju koncentrični prstenovi od kamena sa niskim dolinama između svakog, formirajući izrazito oblik oka kada se gleda odozgo.
Struktura je masivna, širine oko 40 kilometara i sastoji se od raznih magmatskih i sedimentnih stena. Iako su sastav i struktura Rišata dobro dokumentovani, njegovo poreklo je izvor kontinuirane debate.
Da li je Rišat struktura izgubljeni grad Atlantide?
Oko 360. pre nove ere, grčki filozof Platon je napisao „Platonove dijaloge“, u kojima je detaljno opisao veliki grad po imenu Atlantida. Moderne nauke Atlantidu smatraju mitom, retoričkim sredstvom, ali to nije ugušilo entuzijastične spekulacije da je grad bio stvaran, niti nedostatak ljudi koji traže njegovu lokaciju.
Jutjub video objavljen na kanalu Bright Insight tvrdi da je Rišat struktura mesto izgubljenog grada. Domaćin Bright Insight-a, Džimi, predstavlja niz argumenata u prilog ovome, zajedno sa pregršt snimaka ekrana iz dokumentarnog filma iz 2011. pod naslovom „Visiting Atlantis“, koji postavlja istu teoriju.
Džimijevi argumenti uključuju:
- Atlantida je uništena pre 11.600 godina, što je vremenski okvir koji odgovara periodu mlađeg Drijasa, vremenu glacijalnih uslova koji su izazvali kolebanje nivoa mora i razorne požare.
- Platon opisuje Atlantidu kao centralno ostrvo okruženo koncentričnim prstenovima naizmenične vode i struktura; ovaj opis odgovara Rišat strukturi.
- Atlantida je navodno bila 127 stadija, ili 23 kilometra u prečniku, što odgovara delu Rišata. Džimi napominje da je koristio Google Earth za merenje udaljenosti, što možda nije potpuno tačno.
- Atlantida je ležala u senci planina na severu, kroz koje su se reke spuštale u široku dolinu, poravnavajući se sa Rišat strukturom.
- Čini se da postoje dokazi da se voda odvodi iz Rišat strukture u okean, što sugeriše da je nekada bila okružena vodom, kao i Atlantida.
Dok video čini zanimljivo gledanje od 20 minuta, ima mnogo onih koji se oštro ne slažu sa njegovom teorijom i argumentima.
Njihovi argumenti su, odnosno:
- Mlađi Drijas dogodio se između 12.900 i 11.700 godina, sto godina izvan vremenske linije uništenja Atlantide. Pored toga, period glacijalnih uslova trajao je 1.200 godina duž ekvatorijalnih regiona Zemlje (što je uticalo na Severnu Ameriku više nego bilo gde drugde); Rečeno je da je Atlantida uništena u jednom, kataklizmičkom događaju tokom jednog dana.
- Prstenovi Rišat strukture su slomljeni i nekompletni, pa je nejasno koliko bi ih bilo napunjeno vodom, ako ih je bilo. Pored toga, nema dokaza da kanal prolazi kroz prstenove koje citira Platon.
- Naučno merenje Rišat strukture stavlja je na širinu od približno 40 kilometara, što znači da se mora zanemariti 17 kilometara da bi Atlantida stala.
- Na severu su planine, ali to teško da je jedinstvena karakteristika. Skeptici takođe postavljaju pitanje koliko dobro opis Atlantide koja je okružena „ravnim ravnicama“ odgovara pustinji Sahara.
- Sahara je stara 4,6 miliona godina i nema dokaza da je bila prekrivena vodom pre samo 12.000 godina.
- Pored toga, skeptici se pitaju zašto nije bilo arheoloških otkrića na Rišat strukturi ako je Atlantida nekada ležala na njoj.
Dok se raspravlja o tome da li je Rišat struktura nekada bila mesto drevne civilizacije, naučnici su bili zaokupljeni potpuno drugačijim pitanjem: kako je nastala?
Nauka o Oku Sahare
Kada su prvi put proučavani, naučnici su tvrdili da je „Oko Sahare“ astroblem, rezultat meteorskog udara. Međutim, nakon detaljnijeg pregleda, otkriveno je da nijedna stena nije pokazivala znakove šok procesa.
Nedavne studije su otkrile da je Rišat star 100 miliona godina i da je nastao vulkanskom aktivnošću. Duboko pod zemljom, formirala se ogromna pećina magme koja je izazvala izbočenje površine Zemlje iznad nje. Tečnost koja je ključala je zatim rastvorila krečnjak oko sebe, uzrokujući slabljenje i urušavanje strukture.
Na površini, hiljadama godina erozije formirale su prstenove i doline u kojima su se formirali ili urušili kanali magme. Magma sadržana u centralnoj kupoli očvrsnula je i formirala masiv breče.
Jedno pitanje, međutim, i dalje izmiče objašnjenju: Rišat struktura stoji sama, dok se većina vulkana formira u grupama.
Bez obzira na to da li verujete da je Guelb er Richat nekada bio centar drevne atlantske civilizacije ili ne, ostaje činjenica da je to izuzetno lepa građevina. Astronauti su dugo bili zadivljeni njegovom veličanstvenošću i koriste ga da ih vode dok lebde po kosmosu. Geolozi su proučavali enigmu strukture i decenijama se češali o tome kako je tamo dospela.
Struktura Rišat, „Oko Sahare“, „Oko Afrike“, Guelb er Richat, kako god hoćete da je nazovete, je masivna kamena formacija u obliku oka koja je ostala neprimećena milenijumima i nastavlja da se izmiču razumevanju danas.
Postoji čudna veličanstvenost u saznanju da priroda još uvek ima misterije o kojima čovečanstvo može razmišljati.
Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram