Turska se nalazi u teškoj borbi sa inflacijom koja ne miruje, troškovi u junu su skočili na 78,62%, saopštio je nacionalni zavod za statistiku ove zemlje.
U prethodnom mesecu stopa inflacije je bila oko 74 odsto.
Cene prevoza i namirnica posebno su značajno porasle u junu na godišnjem nivou. Takođe i troškovi proizvodnje su nastavili da rastu.
Prema podacima Zavoda za statistiku, cene koje proizvođači dobijaju za svoju robu su u junu porasle za oko 138 odsto u odnosu na godinu dana! U odnosu na prethodni mesec, ovo je povećanje od oko 6,8 odsto. Proizvođačke cene obično teku sa vremenskim odmakom i delimično su uključene u potrošačke cene.
Opozicija optužuje vladu da prećutkuje cifre inflacije i pretpostavlja znatno veću stopu.
Grupa za istraživanje inflacije Enag sa sedištem u Istanbulu čak je procenila inflaciju za jun na 175,55 odsto na godišnjem nivou.
Stopu inflacije u Turskoj pokreće nekoliko faktora. Slaba nacionalna valuta, lira, već duže vreme dovodi do značajnog rasta cena, pošto roba koja se uvozi u Tursku zbog toga postaje skuplja. Cene mnogih roba takođe rastu, ne samo zbog ruskog napada na Ukrajinu.
Prema mišljenju mnogih ekonomista, turska centralna banka ne bori se sa visokom inflacijom dovoljno odlučno.
U stvari, monetarni čuvari su ublažili svoju monetarnu politiku od prošlog leta. Prema aktuelnoj ekonomskoj teoriji, povećanje kamatnih stopa može da se suprotstavi inflaciji.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, s druge strane, tvrdi da visoke kamate izazivaju inflaciju.
Centralna banka sledi Erdoganovu liniju i do sada se uzdržavala od povećanja kamata. Zadržala je kamatne stope na 14 odsto od januara.