zelena-kometa-pojavice-se-na-nocnom-nebu

Nedavno otkrivena kometa će se uskoro pojaviti na noćnom nebu prvi put u 50.000 godina.

Otkrivena 2. marta 2022. od strane astronoma pomoću kamere širokog polja Zwicky Transient u opservatoriji Palomar u okrugu San Dijego u Kaliforniji, kometa će se najbliže približiti Suncu 12. januara, prema NASA-i.

Nazvana C/2022 E3 (ZTF), kometa ima orbitu oko Sunca koja prolazi kroz spoljne krajeve Sunčevog sistema, zbog čega je potrebno tako dugo putovanje i dugo vremena, da ponovo prođe pored Zemlje, prema The Planetary Society.

Skajgazeri na severnoj hemisferi koji koriste teleskope i dvoglede trebalo bi da gledaju nisko na severoistočnom horizontu nešto pre ponoći da bi ga uočili 12. januara, navodi EarthSky.

Ledeni nebeski objekat, koji će stalno svetleti kako se približava Suncu, kasnije će proći svoj najbliži prolaz blizu Zemlju između 1. februara i 2. februara, oko 42 miliona kilometara daleko, prema EarthSky-u, dok se kometa približava Zemlji , posmatrači će moći da je primete u blizini sjajne zvezde Polaris, koja se naziva i Severnjača, a trebalo bi da bude vidljiva ranije uveče.

Kometa bi trebalo da bude vidljiva dvogledom na jutarnjem nebu za posmatrače neba na severnoj hemisferi tokom većeg dela januara i one na južnoj hemisferi početkom februara, navodi NASA.

U zavisnosti od toga koliko će postati svetao u narednim nedeljama, C/2022 E3 (ZTF) može čak postati vidljiv golim okom na tamnom nebu krajem januara.

Kometa se može razlikovati od zvezda po svojim prugastim repovima prašine i energiziranih čestica, kao i po sjajnom zelenom repu. Ono što nazivamo repom komete je omotač koji se formira oko komete dok prolazi blizu Sunca, što dovodi do sublimiranja njenog leda ili pretvaranja direktno u gas. Ovo uzrokuje da kometa izgleda nejasno kada se posmatra kroz teleskope.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji