Zlato i dragulji iz olupine španske galije

U olupini broda, španske galije iz 17. veka, Nuestra Senora de las Maravillas (Naša Gospa od čudesa) iz 17. veka na Bahamima otkriveno je bogatstvo.

Sjajni nalazi uključuju čvrste srebrne poluge, zlatni lanac, netaknutu keramiku, zlatni i smaragdni privezak, biserni prsten, dve staklene boce vina i srebrnu dršku mača vojnika Don Martina de Aranda Gusmana.

Nalazi će biti izloženi u novom pomorskom muzeju Bahama, koji je stvorila Vlada Bahama, i Karl Alen, preduzetnik, istraživač, filantrop i osnivač kompanije Allen Exploration, čiji je tim otkrio nalaze.

Zlatni lanac pronađen u olupini broda Nuestra Senora de las Maravillas.

Kada smo podigli ovalni privezak od smaragda i zlata, dah mi je zastao u grlu. Kako su ovi sićušni privesci preživeli u ovim surovim vodama i kako smo uspeli da ih pronađemo, čudo je Maravilja“, rekao je Alen za štampu..

Alen Eksplorejšn otkrila je blago razbacano duž okeanskog dna dužine osam nautičkih milja.

U izjavi, Alen je govorio o „teškoj istoriji“ brodoloma, rekavši da su ga „u velikoj meri spasile španske, engleske, francuske, holandske, bahamske i američke ekspedicije u 17. i 18. veku, i da su ga preplavile spasioci iz 1970-ih do ranih 1990-ih.

Neki kažu da su ostaci izmrvljeni u prašinu.

Morsko dno neplodno, da je nestao šareni koral kojeg su ronioci pamtili iz 70-ih, zatrovan kiselinom okeana i zagušen metrima pomerajućeg peska. To je bolno tužno. Još uvek leži na tim mrtvim sivim grebenima, ipak su svetlucavi nalazi.

Brod je možda zbrisao spasavanjem i uraganima. Ali uvereni smo da ima još priča – rekao je morski arheolog projekta Džejms Sinkler.

Smaragdni privezak pronađen u ostacima španske galije Gospe od čudesa

Novi pomorski muzej Bahama otvoren je 8. avgusta 2022. godine

Za naciju izgrađenu od okeana, zapanjujuće je koliko se malo razume o pomorskim vezama Bahama – rekao je dr Majkl Pateman, direktor Pomorskog muzeja Bahama, u saopštenju za javnost.

Malo ko zna da su se starosedeoci Lukajanci, na primer, naselili ovde pre 1.300 godina. Ili da je celokupno stanovništvo, do 50.000 ljudi, proterano španskim oružjem, naterano da roni u potrazi za biserima kod Venecuele, i ubijeno za manje od tri decenijama. Na Bahamima je postojala zadivljujuća kultura Starog sveta. Lukajanci, trgovina robljem, pirati i Maravilje su ključne priče koje delimo u muzeju.

Prema Bahamskom pomorskom muzeju, Nuestra Senora de las Maravillas iz 17. veka bila je španska galija na dve palube koja je potonula na putovanju od Amerike do Španije noseći blago, kao kraljevski porez i privatno vlasništvo.

Brod je potonuo kod Little Bahama Banke 4. januara 1656. godine, nakon greške u navigaciji. Od 650 na brodu, samo 45 je preživelo.

Olupina je brzo premeštena nakon što je brod potonuo, a vekovima su ljudi pokušavali sreću da pronađu neko od potopljenih bogatstava.

Istraživač Robert Marks ponovo je otkrio ostatke 1972. i spasio nešto od onoga što je ostalo. Dalje ostatke je spasio Herbert Hamfris između 1986. i ranih 1990-ih.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Dnevni Puls/Mediji