Velika Britanija sve jače oseća ekonomsku krizu, medicinske sestre prvi put u istoriji stupaju u štrajk zahtevajući povećanje plata, dok se za višemilionsku industriju zabave noćnih klubova širom ostrva ne piše dobro i mogu nestati do 2030.
Medicinske sestre štrajkovaće po prvi put u istoriji njihovog 106 godina starog sindikata. Kako je Kraljevski koledž medicinskih sestara otkrio, članovi većine poslodavaca Nacionalne zdravstvene službe podržali su industrijsku akciju „u njihovoj borbi za poštenu platu i sigurno osoblje“.
Očekuje se da industrijska akcija počne pre kraja ove godine, a detaljniji planovi i rokovi će biti objavljeni uskoro – saopštio je sindikat.
Štrajk neće uticati na hitne službe ili jedinice intenzivne nege, ali se očekuje da će uticati na rutinske lekarske preglede, dok se Velika Britanija nalazi u sve većem ekonomskom problemu.
Medicinske sestre vode kampanju za povećanje plata od 5 odsto u odnosu na inflaciju u maloprodaji, koja premašuje 12 odsto usred krize troškova života i energije koja je pogoršana sankcijama Rusiji i smanjenjem isporuka ruskih energenata Evropi.
U međuvremenu, nastavnici u Škotskoj, Engleskoj i Velsu takođe razmatraju štrajk zbog pritisaka na troškove života.
Banka Engleske je u svom novembarskom izveštaju opisala izglede za ekonomiju Velike Britanije kao „veoma izazovne“ i predvidela produženu recesiju.
Noćni život je takođe ugrožen
Svi noćni klubovi u Velikoj Britaniji do 2030. bi mogli da budu zatvoreni ako se sadašnjim tempom nastavi zatvaranje lokala, lokali nastave zatvarati sadašnjim tempom, objavio je u četvrtak The Times, pozivajući se na brojeve Udruženja za noćnu industriju (NTIA).
Prema NTIA, 123 noćna kluba zatvorena su u devetomesečnom periodu, između prošlog decembra i septembra ove godine. Sada je u zemlji ostalo samo 1.068 noćnih klubova.
Brojke sugerišu da ako se stopa pada ne zaustavi, u Britaniji neće ostati noćni klubovi do 2030. godine – prenosi The Times.
Potrošnja u noćnim klubovima ove godine je smanjena za 15 odsto. Ovo dolazi pošto su troškovi skočili za više od 30 odsto, prema podacima NTIA.
Organizacija je u sredu optužila vladu Velike Britanije da zanemaruje značaj noćne ekonomije iako privlači preko 300 miliona turista godišnje, ostvaruje prihod od preko 112 milijardi funti (129 milijardi dolara) i zapošljava skoro 2 miliona ljudi.
Prošle nedelje, šef te organizacije, Majkl Kil, pozvao je zvaničnike da prestanu da „čupaju srce noćnog života“, kao i da ponovo uvedu zamrzavanje carina na alkohol, produže olakšice za poslovne stope i smanje PDV.
Kil je više puta upozoravao da je opadanje noćnih klubova „ogromna tragedija“ za Veliku Britaniju jer neguju talente i služe kao važna „kulturna i društvena središta“.
On je, takođe, rekao da bi zatvaranje sigurnih licenciranih mesta moglo dovesti do oživljavanja ilegalnih i opasnih zabava.
Istraživanje koje je Barklikard sproveo prošlog meseca otkrilo je da više od polovine Britanaca planira da smanji diskrecionu potrošnju, uključujući hranu i piće napolju, kako bi mogli da priušte svoje račune za energiju.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru i Gab-u!
Dnevni Puls/Mediji