Da li to britance muči Stokholmski sindrom, nije potvrđeno ali većina britanske javnosti veruje da vlada „nije bila dovoljno stroga“ namećući svoj višegodišnji drakonski plan zatvaranja tokom pandemijske šarade sa korona virusom, pokazala je anketa YouGov-a.
Uprkos hiljadama porodica koje su primorane da se drže podalje od svojih umirućih rođaka, šteti nanete ličnoj slobodi i ekonomskoj devastaciji koju je izazvala država plaćajući milione da ostanu kod kuće, a ne da rade, istraživanje ove nedelje pokazalo je da 37 odsto građana veruju da vlada Borisa Džonsona „nije bila dovoljno stroga“ tokom pandemije vuhanskog virusa.
Jer je bivši premijer Velike Britanije svakako uživao organizujući žurke.
Anketa YouGov-a je dalje sugerisala da još 34 odsto smatra da je vlada postupila sa virusom „otprilike ispravno“, dok je samo 19 odsto reklo da misli da je „prestrogo“.
Nije iznenađujuće da je opšti stav prema zatvaranju značajno varirao u zavisnosti od političke pripadnosti, gde je čak 54 odsto glasača levičarske Laburističke partije reklo je da bi više voleli strožije karantine, u poređenju sa 20 odsto glasača Konzervativne (torijevske) partije.
Međutim, skoro većina (50 odsto) čak i glasača Torijevaca reklo je da misle da je vladina politika „otprilike ispravna“ u svom obimu, a još 20 odsto je reklo da „nije dovoljno stroga“.
Anketa dolazi u toku predstojećeg objavljivanja „datoteka zaključavanja“, serije desetina hiljada WhatsApp poruka od bivšeg ministra zdravlja Meta Hankoka, koji je napustio svoju kancelariju zbog sramote 2021. godine nakon što je otkriveno da je prekršio sopstvena pravila zaključavanja, tako što je imao nedozvoljenu seksualnu vezu sa osobljem izvan njegovog takozvanog „mehura“.
U najnovijoj rundi curenja informacija, Hankok je navodno rekao drugim ministrima u vladi u avgustu 2020. da se „otežu sa policijom“ dok su ljudi pokušavali da izađu napolje nakon meseci kada su bili primorani da ostanu kod kuće.
In hindsight, do you think the government’s handling of the Covid-19 outbreak was…
All Britons
🟰 About right: 34%
✖️ Not strict enough: 37%
❌ Too strict: 19%Con voters
🟰 50%
✖️ 20%
❌ 25%Lab voters
🟰 23%
✖️ 54%
❌ 14%https://t.co/tyuPj74snx pic.twitter.com/xeZSyHKlvJ— YouGov (@YouGov) March 3, 2023
Ovo se dogodilo samo mesec dana nakon što je otkriveno da je tim Hankoka u Ministarstvu zdravlja lobirao da lider Bregzita Najdžel Faraž bude „zatvoren“ zbog toga što je „huligan u pabu“ nakon što je podelio svoju sliku kako pije kriglu nedugo nakon povratka u Britaniju iz Amerike, gde je prisustvovao mitingu Donalda Trampa.
U drugom zabeleženom slučaju preko poruka koje su procurile, Hankok je podelio novinski članak sa tadašnjim premijerom Borisom Džonsonom o tome da su dve osobe kažnjene sa po 10.000 funti svaka zbog propusta u karantinu, na šta je navodno Džonson odgovorio: „Super“.
Policija se našla na udaru kritike zbog svog preteranog sprovođenja pravila zaključavanja, koja su ironično inspirisana odgovorom Komunističke partije Kine na virus.
U jednom značajnom slučaju, policija Derbišira naširoko je osuđena jer je objavila snimke društveno distanciranih, pa čak i usamljenih šetača u Pik Distriktu, kako bi ih osramotila zbog izlaska napolje jer njihova vežba „nije bila neophodna“.
Karantini su takođe dali policiji široka ovlašćenja da obustave mirne proteste.
Međutim, ovo je bio pomalo sumnjiv izgovor, s obzirom na to da je postojao izrazito nesrazmeran pristup od strane organa za sprovođenje zakona u zavisnosti od političke pripadnosti protesta.
Da li Stokholmski sindrom zaista predstavlja muku Britancima…
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji