africka-drzava-otkrila-izbijanje-poliomijelitisa

Burundijski zdravstveni zvaničnici proglasili su izbijanje poliomijelitisa izazvanog vakcinom, što je prvi put da je paralizujuća bolest otkrivena u toj istočnoafričkoj zemlji u više od tri decenije.

Četvorogodišnje dete u zapadnom delu Burunde, koje nije vakcinisano i još dvoje dece koja su bila u kontaktu sa detetom bili su pozitivni na poliomijelitis, potvrdila je vlada u saopštenju u petak.

Utvrđeno je da je virus koji je izazvao bolest dece bio mutirani soj poliomijelitisa koji je prvobitno sadržan u oralnoj polio vakcini.

Prema Američkom CDC-u, poliovirus koji potiče od vakcine (VDPV) je soj povezan sa oslabljenim živim poliovirusom koji se nalazi u oralnoj polio vakcini (OPV). Ako se dozvoli da cirkuliše u nedovoljno ili neimunizovanim populacijama dovoljno dugo, ili da se replicira u imunodeficijentnoj individui, oslabljeni virus može da se vrati u oblik koji izaziva bolest i paralizu.

VDPV mogu izazvati epidemije na mestima gde je pokrivenost vakcinom niska.

Osim toga, ljudi sa određenim poremećajima imunodeficijencije mogu da izlučuju virus tokom dužeg vremenskog perioda, tokom kojeg virus može da nastavi da se menja i može da zarazi nevakcinisanu osobu.

Polio indukovana vakcina je zapravo rasprostranjenija od poliovirusa divljeg tipa.

Uprkos činjenici da je vakcina protiv dečije paralize osnovni uzrok izbijanja, vlada Burundija planira da pokrene kampanju vakcinacije u narednih nekoliko nedelja kako bi zaštitila svu decu mlađu od sedam godina.

„Podržavamo nacionalne napore da se pojača vakcinacija protiv dečje paralize kako bi se osiguralo da nijedno dete ne bude propušteno i da se suoči sa oslabljujućim uticajem dečije paralize“, rekao je dr Matšidiso Moeti, direktor SZO za Afriku.

Poliomijelitis je veoma zarazna bolest koja se uglavnom širi vodom i obično pogađa decu mlađu od pet godina.

Ne postoji tretman. Iako je oralna vakcina koja se koristi u globalnim naporima za iskorenjivanje bolesti veoma efikasna, za nju su potrebne četiri doze.

Oralna vakcina takođe može da izazove dečiju paralizu kod dvoje do četvoro dece na 2 miliona doza.

U izuzetno retkim slučajevima, oslabljeni virus takođe može ponekad da mutira u opasniji oblik i izazove izbijanje, posebno na mestima sa lošim sanitarnim uslovima i niskim nivoom vakcinacije.

Poslednjih godina, oralna poliomijelitis vakcina je izazvala mnogo više slučajeva poliomijelitisa nego divlji polio virus.

Prošle godine, slučajevi povezani sa oralnom vakcinom pojavili su se u bogatim zemljama, uključujući Britaniju, Izrael i SAD, prvi put u godinama.

Zvaničnici su prošle godine počeli da uvode novu oralnu vakcinu protiv poliomijelitisa za koju su se nadali da će biti manje verovatno da će mutirati u verziju koja može da izazove nove epidemije. Ali otkriveno je da je epidemija u Burundiju, pored šest slučajeva u Kongu, izazvana novom oralnom vakcinom.

Širom Afrike, više od 400 slučajeva poliomijelitisa prošle godine bilo je povezano sa oralnom vakcinom, uključujući Kongo, Nigeriju, Etiopiju i Zambiju.

Bolest je takođe tvrdoglavo ukorenjena u Pakistanu i Avganistanu, gde prenos nikada nije zaustavljen.

Korisnici društvenih mreža reagovali su na ovu novu epidemiju.

https://twitter.com/i_gvf/status/1636486656030130178?s=20

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji