americka-nuklearna-elektrana-priznala-curenje-radioaktivne-vode

Vlasti u severnoj američkoj državi Minesoti otkrile su u četvrtak da je nuklearna elektrana u blizini Mineapolisa pretrpela izlivanje radioaktivne vode u iznosu od preko 1,5 miliona litara.

Xcel Energy, koji je vlasnik nuklearne elektrane Montičelo, radi na čišćenju izlivanja i insistira da nema opasnosti za širu javnost.

Agencija za kontrolu zagađenja Minesote (MPCA) saopštila je da je oko 400.000 galona vode sa tricijom iscurilo iz polomljene cevi u objektu. Curenje je prvi put otkriveno 22. novembra, a izvor je pronađen 19. decembra i zakrpljen „ubrzo nakon toga“.

Vlasti su odlučile da javnost ostane neobaveštena o incidentu, dok su nuklearna elektrana Xcel Energy i država „aktivno upravljali” situacijom kako bi sprečili da se podzemni otalas ozračene vode proširi na obližnju reku Misisipi, rekao je pomoćnik komesara MPCA Kirk Koudelka za Mineapolis Star-Tribune.

Sada kada imamo sve informacije o tome gde je došlo do curenja, koliko je ispušteno u podzemne vode i da su se kontaminirane podzemne vode pomerile dalje od prvobitne lokacije, delimo ove informacije – dodao je portparol MPCA Majkl Raferti u četvrtak.

„Ovo ne predstavlja problem javnog zdravlja ili pitke vode“, rekao je Kristofer Klark, predsednik Xcel-a za Minesotu.

On je priznao da je voda sa tricijam „znatno iznad” standarda od 20.000 pikokiria koji je propisala Agencija za zaštitu životne sredine (EPA), i nalazi se „u milionima” direktno ispod fabrike.

Grad Montičelo izdao je saopštenje u kojem se navodi da curenje nije uticalo na njegovo snabdevanje pijaćom vodom, koje se dogodilo izvan oblasti iz koje crpe podzemnu vodu za opštinske bunare.

Kontaminirana voda nije otkrivena izvan perimetra kompanije, rekao je Xcel za KMSP-TV.

Procenjuje se da je 25% vode izvučeno i ispumpano u sistem za tretman na licu mesta. Kompanija razmatra izgradnju rezervoara za skladištenje ili retenzijskog jezera za projekat, što bi moglo potrajati godinu dana ili više.

Viktoria Mitling, portparolka američke nuklearne regulatorne komisije (NRC), rekla je da je curenje bilo znatno ispod sigurnosnog praga NRC-a i da plan ne krši propise.

Curenje tricijuma „nije neuobičajeno za nuklearna postrojenja“, dodala je ona.

Objekat Montičelo je 1981. godine imao curenje od oko 2.000 galona (7.500 litara), a deo vode je dospeo u reku, ali državni zdravstveni zvaničnici su rekli da ne predstavlja opasnost po divlje životinje ili javno zdravlje.

U januaru je Xcel poslao zahtev NRC-u da produži Montičelovu licencu na još 20 godina posle 2030. godine, kada bi njena trenutna dozvola trebalo da istekne.

Kompanija je saopštila da je proširenje „kritično“ za usklađivanje sa novim zakonom Minesote koji nalaže 100% električnu energiju bez ugljenika do 2040.

Tricijum je blago radioaktivni izotop vodonika, koji se često nalazi u vodi koja se koristi za hlađenje nuklearnih reaktora. Jedini način na koji može da utiče na ljude je ako ga udišu ili piju vodu sa tricijatom, rekao je Danijel Haf, pomoćnik komesara u Ministarstvu zdravlja Minesote, dodajući da bi izloženost javnosti iz nuklearne elektrane „trebalo da bude nula“.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji