Аустралијски премијер рекао је у понедељак да је свестан амбиција Кине у југозападном Пацифику након што су новине објавиле планове Пекинга да изгради пристаништа, бродоградилишта и постави подводне каблове на Соломоновим острвима.
Аустралијски лист објавио је процурели нацрт споразума о поморској сарадњи између Кине и Соломонских Острва на четири странице из ове године.
То је уследило после недавне потврде Кине и пацифичке острвске државе да су потписале посебан безбедносни споразум за који се Сједињене Државе и њихови савезници плаше да би могао да доведе до кинеске поморске базе на мање од 2.000 километара од аустралијске обале.
Стручњаци за безбедност сумњају да би поморску инфраструктуру изграђену у складу са најновијим нацртом меморандума о разумевању користила кинеска војска.
Премијер Скот Морисон рекао је да његова влада није изненађена пријављеним нацртом споразума о развоју „лучких пристаништа, изградње подморских оптичких каблова, бродоградње и поправке бродова“.
Веома смо свесни шта су амбиције кинеске владе на Пацифику, било да се ради о објектима као што је та или поморским базама или другим присуством њихове војске на Пацифику.
Веома сам забринут, као и многи други пацифички лидери, због мешања и упада кинеске владе у ове врсте аранжмана и шта то може значити за мир, стабилност и безбедност југозападног Пацифика – додао је Морисон.
Опозициони посланик са Соломонских острва Питер Кенилореа млађи рекао је да ц́е његов отац, Питер Кенилореа, први премијер независне земље од 1978. до 1981. године, бити „узнемирен”.
Соломонска острва никада нец́е постати део те врсте дипломатије – рекао је Кенилореа за аустралијску телевизију Тен Нетворк.
Сједињене Државе су саопштиле да ц́е предузети неодређене мере против Соломонових острва уколико безбедносни споразум са Кином представља претњу интересима САД или савезника.
Аустралија има безбедносни пакт са Соломоновим Острвима и послала је мировне полицијске снаге у престоницу Хонијару у новембру након грађанских немира.
Согаваре је тврдио да у његовој земљи нец́е бити кинеске војне базе, а Кина је негирала да тражи војно упориште на острвима.
У нацрту безбедносног пакта, који је процурио на интернету, наводи се да би кинески ратни бродови могли да се зауставе на Соломоновим острвима ради логистичке допуне и да би Кина тамо могла да пошаље полицију и оружане снаге „да помогну у одржавању друштвеног поретка“.
Соломонска Острва и Кина нису објавили коначну верзију споразума.
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук, Телеграм и Твитер