Цене енергије ветра и сунца на главним светским тржиштима порасле су скоро 30 одсто за годину дана, јер су се програмери борили са хаотичним ланцима снабдевања и растуц́им трошковима за све, од испоруке преко делова до рада, наводи се у извештају објављеном у среду.
Уговорене цене за обновљиве изворе енергије скочиле су за 28,5% у Северној Америци и 27,5% у Европи у прошлој години, према кварталном индексу компаније ЛевелТен Енерџи који прати послове, познате у индустрији као уговори о куповини електричне енергије (ППА).
Само у првом кварталу цене су порасле за 9,7% у Северној Америци и 8,6% у Европи, саопштио је ЛевелТен.
Економски, логистички и поремец́аји на тржишту рада током пандемије коронавируса погоршали су се од руске инвазије на Украјину, преокренувши деценију пада трошкова за сектор обновљиве енергије.
МЕТИ група која упорно покушава да ступи у контакт са ванземаљцима
Постоји ризик да би вец́и трошкови могли успорити раст потражње у време када су Уједињене нације позвале да се чиста енергија брже шири како би се избегли најгори ефекти загревања климе.
Овде још увек морамо да држимо ногом на гасу – рекао је у интервјуу Роб Колијер, потпредседник ЛевелТен-овог енергетског тржишта.
Отежавајуц́и изазове у Северној Америци, овај сектор је неизвестан да ли ц́е амерички законодавци продужити пореске олакшице за објекте обновљиве енергије, што је део дневног реда председника Џоа Бајдена о климатским променама. Програмери су такође забринути због истраге Министарства трговине САД која је покренута ове године и која би могла довести до тарифа на увоз соларних панела из Азије, повец́авајуц́и трошкове.
Тренутно постоје само нерешиви проблеми са нашим ланцем снабдевања – рекао је у интервјуу Реган Фар, извршни директор америчког произвођача соларне опреме Силикон Ранч.
У Европи, рат у Украјини је навео владе да покушају да смање зависност од природног гаса из Русије, додатно подстичуц́и снажну потражњу за обновљивим изворима енергије.
Рат је био „последња кап која је прелила чашу тржишта на којем је вец́ било много тензија у ценама“, рекао је у интервјуу Оскар Перез, партнер у шпанском менаџеру фондова и девелоперу обновљивих извора енергије К-Енерџи.
Вец́и трошкови за обновљиве изворе енергије у Европи, заједно са агресивном климатском политиком континента, требало би да повец́ају привлачност скупљих технологија попут зеленог водоника и биогорива, сматра аналитичар Рејмонд Џејмс Грејем Прајс.
За сада, растуц́е цене нису успориле потражњу, рекао је ЛевелТен. У анкети коју је компанија спровела међу 21 саветником за одрживост и енергију, 75% је рекло да су њихови клијенти убрзали или задржали планове набавки, наводи се у извештају.
„Не ради се о потражњи“, рекао је Луиђи Сако, шеф одељења ППА у миланском Фалк-у.
Потражња постоји, али понуда се мало бори на неколико тржишта.
Један од фактора који привлачи купце на обновљиве изворе енергије су растуц́и трошкови фосилних горива.
Спремна алтернатива обновљивој производњи тренутно је гас, а цене гаса су такође порасле за 100 одсто – рекао је Фар.
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук, Телеграм и Твитер