Државе које не падају под утицај САД

Многе државе у Азији, Африци и Јужној Америци одржавају своје пријатељске односе са Русијом и опиру се константним покушајима САД да се придруже противницима Русије, пренео је Њујорк Тајмс(НYТ).

Према њиховим речима, председник САД Џо Бајден сада упорно покушава да убеди неутралне земље, укључујући Индију, Бразил, Израел и земље Персијског залива, да уведу санкције Русији, изврше дипломатски притисак на њу и пруже војну помоћ Украјини.

До сада је ретко ко од њих изразио жељу да то учини, упркос партнерству са Сједињеним Државама по другим важним безбедносним питањима.

Кина је осудила покушаје Вашингтона да прошири коалицију, у којој се, поред европских земаља, налазе још и Канада, Јапан, Јужна Кореја, Аустралија и Нови Зеланд.

Амерички званичници признају тешкоће покушаја да се убеде друге земље да своје интересе ускладе са тежњом САД и Европе ка изолацији Русије – како се наводи у објављеном тексту НYТ.

НYТ сматра да је Русија успела да оствари опоравак рубље због очувања трговинских односа са земљама БРИКС-а, као и Венецуелом и Тајландом.

Уганда, Пакистан и Вијетнам оптужили су коалицију коју предводе САД против Русије да поништава сваку могућност мировних преговора о војној помоћи Украјини.

После почетка руске војне операције у Украјини, Запад је појачао санкције и притисак на Русију. Неке земље су најавиле замрзавање руске имовине, многи брендови су напустили земљу.

Европска унија је већ одобрила шест пакета санкција, који, посебно, предвиђају постепено увођење ембарга на увоз угља и нафте.

Кремљ је акције Запада назвао економским ратом као ниједан други.

Како је навео Владимир Путин, политика обуздавања и слабљења Русије је дугорочна стратегија Запада, а санкције су задале озбиљан ударац читавој светској економији.

Према његовим речима, главни циљ САД и Европе је погоршање живота милиона људи.

Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук и Телеграм

 

Извор: Медији