Европска унија од почетка рата у Украјини тражи начин да се брзо ослободи зависности од енергената из Русије.
Европска комисија је представила план како то може да изгледа. Једно је на први поглед сигурно – много ће да кошта.
Комисија је проценила да за одбацивање руских енергената до 2030. мора да уложи до 300 милијарди евра. Осим што избацује Русију као извор енергије, план треба да убрза транзицију са фосилних горива на климатски неутралне обновљиве изворе.
„Морамо хитно да смањимо зависност од Русије,“ рекла је председница Комисије Урсула фон дер Лајен представљајући нацрт плана у Бриселу. „За то ћемо мобилисати до 300 милијарди евра.“
Програм треба да води уштеди потрошње енергије, убрза иступање из фосилног горива и подстакне улагања.
„Овим ће наш, европски ‘Зелени договор’ укључити турбо,“ додала је немачка политичарка. Један од коначних циљева је да ЕУ током ове деценије може потпуно да заустави увоз руских енергената.
То подразумева уштеду потрошње са садашњих девет на 13 одсто до 2030. и повећање удела обновљивих извора у производњи енергије са 40 на 45 одсто.
Са законодавне стране, ЕУ треба да убрза процедуру одобравања пројеката обновљиве енергије, уведе обавезну уградњу кровних соларних панела на новим зградама и почне да увози више водоника, горива које сагоревањем не ствара штетне гасове.
Инвестиционо, ЕУ мора да развије електромрежу, али и гасоводе и нафтоводе, јер постојећа мрежа углавном води до Русије. Само Мађарска треба да уложи до две милијарде евра да се одвоји од руског гаса.
Програм ће се финансирати из кредита и буџетских уплата чланица.
Многе од мера из нацрта тек треба да одобре државе ЕУ и Европски парламент.
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук, Телеграм и Твитер