evropska-komisija-resena-da-blokira-sredstva-madjarskoj

Evropska komisija preporučila je da se Mađarskoj uskrate milijarde evra fondova EU zbog neuspeha da sprovede čvrste reforme vladavine prava, što je potez koji naglašava dugotrajne razlike između evropskih partnera.

Izvršna vlast Evropske unije(Evropska komisija) preporučila je u sredu da milijarde evra sredstava EU dodeljenih Mađarskoj ostanu zamrznute zbog njenog neuspeha da sprovede čvrste reforme vladavine prava, što je potez koji naglašava rastući rascep između EU i Mađarske.

27 zemalja EU imaju rok do 19. decembra da donesu odluku na osnovu predloga Komisije, koji je usledio pošto Mađarska nastavlja da blokira ključne odluke EU kao što su isplata 18 milijardi evra finansijske pomoći Ukrajini i globalni poreski sporazum.

Mađarski premijer Viktor Orban takođe je razbesneo zvaničnike bloka svojim uzastopnim kritikama sankcija EU usmerenih na Rusiju zbog njenog rata u Ukrajini.

„Ovo je istorijski trenutak za zaštitu vladavine prava u Evropi“, rekao je Petri Sarvama, član odbora Evropskog parlamenta za budžetsku kontrolu. „Ako se novac građana EU ne može zaštititi od nepravilnosti, onda se ne može ni isplatiti .”

Evropski zakonodavci su prošle nedelje izvršili pritisak na Komisiju i Savet, koji predstavljaju 27 zemalja bloka, rezolucijom u kojoj se od njih traži da zamrznu sredstva.

Iako Mađarska insistira da pitanje EU fondova ne povezuje sa drugim temama, mnogi u Briselu vide njen veto kao znak da Orban pokušava da uceni ostatak bloka da oslobodi milijarde iz redovnih fondova EU i gotovinu za oporavak od pandemije.

Izvršna vlast EU predložila je u septembru da blok suspenduje oko 7,5 milijardi evra redovnog finansiranja Mađarske zbog zabrinutosti zbog demokratskog nazadovanja i mogućeg lošeg upravljanja novcem EU.

Mađarska je dogovorila 17 mera za borbu protiv korupcije, uključujući stvaranje radne grupe za borbu protiv korupcije i izmene pravila javnih nabavki, ali Komisija veruje da „bez obzira na preduzete korake, i dalje postoji rizik za budžet EU.“

Novac se može zamrznuti prema nedavno uvedenom mehanizmu uslovljavanja koji omogućava EU da preduzme mere za zaštitu svog budžeta.

Bilo koju akciju obustavljanja fondova moraju odobriti zemlje članice EU, a za to je potrebna „kvalifikovana većina“, koja iznosi 55% od 27 članica koje predstavljaju najmanje 65% ukupne populacije EU.

Komisija je istovremeno odobrila plan oporavka Mađarske od pandemije vredan 5,8 milijardi evra, ali samo pod uslovom da zemlja primeni 27 „super prekretnica“, uključujući prethodnih 17 mera.

To znači da nijedno plaćanje prema (planu oporavka) nije moguće dok Mađarska u potpunosti i ispravno ne primeni ovih 27 super prekretnica – saopštila je komisija.

Didier Reinders, evropski komesar za pravosuđe, rekao je da će EU biti „veoma budna“ u svom ispitivanju napretka koji je Mađarska ostvarila u sprovođenju obavezujućih reformi, dodajući da bi odustajanje od njihovog prihvatanja blokiralo sve naredne isplate. trenutnom brzinom pregovora, Mađarska verovatno neće dobiti novac pre proleća.

Mađarska, veliki primalac sredstava EU, našla se pod sve većim kritikama zbog odstupanja od demokratskih normi.

Komisija je skoro deceniju optuživala Orbana za demontažu demokratskih institucija, preuzimanje kontrole nad medijima i kršenje prava manjina.

Orban, koji je na funkciji od 2010. godine, negira optužbe.

Ako članice EU odluče da blokiraju pristup kohezionim fondovima dok Mađarska ne ispuni tražene uslove, Budimpešta neće odmah izgubiti gotovinu.

Mađarskoj više ne bi bilo dozvoljeno da konkuriše za subvencije namenjene programima EU i infrastrukturnim projektima, ali je ta odluka neće sprečiti da dobije novac koji se još priliva iz prethodnog dugoročnog budžeta, za period 2014-2020.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru i Gab-u!

Dnevni Puls/Mediji