Veštačka inteligencija (AI) će uskoro uticati na „svaki proizvod svake kompanije“, izjavio je u nedelju izvršni direktor Google-a i Alphabet-a Sundar Pičaj, upozoravajući na opasnosti koje ova tehnologija predstavlja za sektore zapošljavanja i distribuciju dezinformacija.
„Moramo se prilagoditi kao društvo za to“, rekao je Pichaj američkoj televizijskoj mreži CBS.
On je dodao da će rast radnih mesta i održivost biti poremećeni za industrije koje se oslanjaju na ono što je nazvao „radnicima znanja“, kao što su pisci, računovođe, pa čak i inženjeri koji su dizajnirali softver.
Google je prošlog meseca lansirao svog AI „četbota“, Bard-a.
Ovo je usledilo nakon debija OpenAI-ovog ChatGPT-a na mreži 2022. godine, koji je dobio značajan publicitet zbog svoje sposobnosti da sastavlja akademske radove i piše zamršene i detaljne odlomke proze, između ostalog.
Međutim, AI četbotovi, a posebno ChatGPT , imaju svoje kritičare.
Pročitajte još:
- Otvorena istraga protiv Rišija Sunaka
- Češka – Ha hiljade ljudi protiv „lažne vlade“ i siromaštva
- Lek za smirenje povlači se u Crnoj Gori – To su prethodno učinili Srbija i Hrvatska
U Italiji je zabranjen ranije ovog meseca zbog potencijalnih zabrinutosti za privatnost, dok su Ilon Mask i Stiv Voznijak, zajedno sa desetinama akademika, pozvali da se pauziraju eksperimenti sa veštačkom inteligencijom.
Tehnologija bi trebalo da bude „strogo revidirana i nadgledana od strane nezavisnih spoljnih stručnjaka“, navodi se u otvorenom pismu koje su zajedno potpisali Mask i Voznijak.
Pičaj je takođe upozorio na potencijalne rizike od AI.
Širenje lažnih vesti, video snimaka i slika biće „mnogo veće“, rekao je, i „moglo bi da nanese štetu“.
Google je ranije objavio dokument na mreži koji poziva na regulaciju tehnologije kako bi se osiguralo da je „usklađena sa ljudskim vrednostima, uključujući moral“.
On je elaborirao za CBS: „Nije na kompaniji da odlučuje. Zato mislim da razvoj ovoga treba da uključi ne samo inženjere već i društvene naučnike, etičare, filozofe i tako dalje.
Prema Pičaiu, ostaje „crna kutija“ u veštačkoj inteligenciji koju „ne razumemo u potpunosti“.
I ChatGPT i Bard nisu bili bez svojih grešaka.
Bard, kada su ga zamolili da objasni inflaciju Skotu Peliju iz CBS-a, preporučio mu je da pročita pet knjiga kako bi bolje razumeo temu, od kojih nijedna nije postojala.
ChatGPT takođe nije uspeo u nekim osnovnim zadacima, a prijavljeno je da je dao uverljive, ali potpuno netačne odgovore na upite.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji