Генерални секретар УН Антонио Гутереш каже да је трошење новца на истраживање нових налазишта угља, нафте и гаса због рата у Украјини изговор и „заблуда“.
Шеф УН каже да је глобални енергетски микс „напукао“ и да ће више угља само појачати утицај од „пошасти рата, загађења и климатске катастрофе“, додајући да је обновљива енергија мировни план за 21. век.
У видео обраћању на шестом аустријском светском самиту у Бечу, Гутереш је поново прозвао земље због њиховог континуираног ослањања на фосилна горива, наводећи да национални планови за смањење емисије угљеника „једноставно нису довољно добри“, преноси британски јавни сервис ББЦ.
Он је указао на неповезаност између ставова научника и грађана који траже акцију и тромости влада које „вуку ноге“.
Рат у Украјини је поново ставио у фокус фосилна горива у многим земљама које су забринуте за енергетску безбедност и настоје да повећају сопствену производњу фосилних горива како би мање зависиле од руских испорука.
Један број земаља је сигнализирао да ће сагорети више угља у кратком року, док друге настоје да повећају увоз гаса. Европска унија у целини жели да оконча ослањање на руске испоруке нафте и гаса до 2027. године, али лидери признају да ће због тога несумњиво бити коришћено више других фосилних горива у наредне три године.
Гутереш је у говору поновио став да би овај краткорочни одговор могао да залупи врата реализацији кључних климатских циљева.
Париским споразумом о клими, државе су се сагласиле да покушају да ограниче раст глобалне температуре на 1,5 степени Целзијуса у овом веку, у односу на ниво из прединдустријске ере. То значи да се емисије гасова који загревају климу морају суштински преполовити до 2030. године.
Уједињене нације ће свим расположивим средствим настојати да испуне Агенде 2030.