Uprkos protivljenju Kine, koja taj potez smatra neodgovornim, IAEA je odobrila ispuštanje nuklearnog otpada iz Fukušime u Tihi okean.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) odobrila je japanske planove za ispuštanje otpadnih voda iz nuklearne stanice Fukušima u Tihi okean, više od jedne decenije nakon što je elektrana teško oštećena u cunamiju.
U izveštaju koji je u utorak objavio nuklearni nadzor UN-a navodi se da bi ispuštanje vode imalo „zanemarljiv uticaj na ljude i životnu sredinu“, uprkos zabrinutosti koju su izrazile Kina i Južna Koreja.
Fabrika u Fukušimi proizvodi oko 100 kubnih metara otpadne vode svakog dana, a ponestaje joj prostora za skladištenje. Rezervoari na lokaciji imaju kapacitet od 1,3 miliona kubnih metara.
Otpadna voda je prečišćena da bi se uklonila većina njenih radioaktivnih elemenata, sa izuzetkom izotopa radioaktivnog vodonika i ugljenika, koji se nazivaju tricijum i ugljenik 14, koje je teško odvojiti od vode.
Tokio je tvrdio da su nivoi tricijuma i ugljenika 14 u otpadnim vodama u skladu sa međunarodnim bezbednosnim standardima.
Voda, koja ima kapacitet da napuni 500 olimpijskih bazena, koristi se za hlađenje gorivih šipki koje su se istopile tokom katastrofe 2011. godine. Očekuje se da će za potpuno ispuštanje otpada biti potrebno između 30 i 40 godina.
Nuklearna postrojenja često odlažu otpadne vode sa više koncentrisanih nivoa radioaktivnih izotopa od predloženog oslobađanja Fukušime. Govoreći u utorak, japanski premijer Fumio Kišida je insistirao da izveštaj prikazuje „naučne dokaze i sa visokim nivoom transparentnosti“.
Pročitajte još:
- Talibani zabranjuju kozmetičke salone u Avganistanu
- Ukrajinske snage pokrenule treću kontraofanzivu – Rusi odbijaju napade
- Kina ograničava izvoz metala za proizvodnju čipova u SAD
Peking je japanski predlog nazvao „krajnje neodgovornim“ i u utorak je ponovio svoj stav da plan treba suspendovati. Japanska ribarska industrija se takođe usprotivila, tvrdeći da će ta šema uništiti decenijski rad na ubeđivanju stanovništva da je morska hrana iz regiona bezbedna za konzumiranje.
Ako se proguta, tricijum može povećati rizik od razvoja raka kod ljudi, prema studiji iz 2014. Kišidina vlada još nije objavila raspored za ispuštanje otpada, za šta je još potrebno odobrenje nuklearnog regulatora.
U martu 2011, zemljotres jačine 9,0 stepeni Rihterove skale u Tihom okeanu izazvao je cunami koji je poplavio tri reaktora u elektrani Fukušima, uzrokujući trostruko topljenje. To je bila najgora nuklearna nesreća od katastrofe u Černobilju 1986. godine.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji