japanski-astronom-snimio-udar-meteorita

Japanski astronom snimio je bljesak meteorita koji je udari u Mesec, što je izazvalo kratak bljesak na noćnoj strani našeg nebeskog suseda.

Daiči Fudži, kustos gradskog muzeja Hiratsuka, snimio je događaj pomoću kamera postavljenih za praćenje Meseca.

Vreme bljeska je bilo 20:14:30,8 po japanskom standardnom vremenu (7:14 EST, ili 11:14 GMT) 23. februara.

Čini se da je meteorit udario u blizini kratera Ideler L, nešto severozapadno od kratera Pitiscus, rekao je Fudži.

Meteori putuju u proseku brzinom od oko 48.280 km/h.

Njihovi udari velike brzine stvaraju intenzivnu toplotu i stvaraju kratere, a takođe daju sjajan bljesak vidljive svetlosti. Udari Meseca se mogu videti sa Zemlje, ako su dovoljno veliki i ako se dešavaju u oblasti tokom lunarne noći okrenutom prema Zemlji.

Novostvoreni krater bi mogao imati oko desetak metara u prečniku i na kraju bi ga mogao snimiti NASA-in Lunar Reconnaissance Orbiter ili indijska lunarna sonda Chandrayaan 2, rekao je japanski astronom.

Dok se meteori sudaraju sa Zemljom svaki dan, velika većina njih u potpunosti izgori u kontaktu sa atmosferom.

Mesec, međutim, ima samo veoma slabu egzosferu, što znači da meteori koji ne bi stigli do Zemljine površine obično utiču na Mesec, stvarajući njegov izgled prekriven kraterima. Ove stene neprestano udaraju po površini Meseca, ponekad je razbijajući sve do sitnih čestica ili lunarnog tla.

Snimanje ovih događaja takođe ima naučnu vrednost, pomažući naučnicima da saznaju stopu uticaja na površinu Meseca, što je još relevantnije kada se SAD i druge zemlje spremaju da pošalju astronaute na Mesec.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/SPACE.com