Kina planira misiju na Mesec sa posadom

Ovaj značajan poduhvat uključivaće razvoj „sistema kratkoročnog boravka za posadu“, rekao je visoki zvaničnik

Kina planira da pošalje astronaute na Mesec do 2030. godine, saopštio je u ponedeljak Lin Sićijang, zamenik direktora Kineske svemirske agencije sa ljudskom posadom (CMSA). On je dodao da će se misija fokusirati na ovladavanje tehnologijom svemirskih letova sa ljudskom posadom i pripremiti osnovu za dalja istraživanja Meseca.

Najavljujući planove u Centru za lansiranje satelita Jiukuan na severozapadu zemlje, Lin je otkrio da Kina ima za cilj da „sprovede naučna istraživanja i povezane tehnološke demonstracije na površini Mesec -a“, kao i da usavrši tehnologiju povezanu sa kružnim putovanjima sa ljudskom posadom. Rekao je da je cilj sletanja na Mesec do 2030. godine, ali nije dao precizniji vremenski okvir.

Lin je naveo da CMSA namerava da „razvije sistem komutacije i kratkoročnog boravka za posade (na Mesecu)“, dok istražuje mogućnosti za integrisano testiranje ljudi i robota.

Kineski astronauti će takođe sprovoditi šetnje Mesecom, sakupljati uzorke i sprovoditi istraživanja, naveo je svemirski zvaničnik.

Lin je napomenuo da je Kina već postavila „ljudsku svemirsku stanicu blizu Zemlje i sistem za povratni transport ljudi“, misleći na postrojenje Tiangong. Stanica je završena prošlog novembra i trenutno kruži oko planete u niskoj orbiti sa tročlanom posadom.

Ako lunarna misija bude uspešna, „ovo će odvesti naše misije sa ljudskom posadom iz niske orbite Zemlje u duboki svemir i pomoći da se produbi znanje čovečanstva o poreklu i evoluciji Meseca i Sunčevog sistema“, rekao je Lin.

Kina razvija neophodan hardver kako bi ispunila svoje ambicije, uključujući raketu sledeće generacije za koju se očekuje da će prvi put leteti 2027. godine, prema zvaničnicima.

Pročitajte još:

Ranije ove godine, administrator NASA-e Bill Nelson opisao je Vašington i Peking da ulaze u „svemirsku trku“ nakon što su SAD objavile planove da vrate američke astronaute na Mesec 2025. godine.

Nelson je priznao da je svemirski program Pekinga postigao „ogroman uspeh“ poslednjih godina, ali je upozorio da bi Kina mogla da polaže pravo na delove Meseca.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova odbacilo je te sugestije, rekavši da je angažovano u „normalnim i razumnim naporima u svemiru“. Peking je optužio SAD da vode „kampanje klevetanja“ usmerene na kineske svemirske aspiracije.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/RT