Ретка метеорска олуја је „нешто спектакуларно“ које ће можда стиц́и на небо овог викенда. Стручњаци кажу да постоји потенцијал да људи који живе било где у Америци виде изузетно ретку метеорску олују након што сунце зађе.
Метеори би могли бити видљиви док Земља пролази кроз остатке комете која се раздвојила пре три деценије и још увек се фрагментира.
Комета, названа „Швасман-Вахман 3“(Сцхwассманн-Wацхманн 3), почела је да се распада 1995. године, а очекује се да ц́е се њени остаци укрштати са Земљином орбитом, што би могло да резултира интензивном кишом метеора под називом Тау Херкулидс.
Киша метеора се класификује као метеорска олуја када се произведе најмање 1.000 метеора на сат.
Ако заиста прође кроз ову разбијену стазу, могли бисте видети много метеора сваког сата – рекао је Фрејзер Кејн, издавач астрономског издања „Универсе Тодаy“.
Међутим, Роберт Лунсфорд из Америчког метеорског друштва каже да метеори који улазе у атмосферу морају бити вец́и од нормалног да би се могли видети са земље.
Због тога, Лунсфорд каже да је метеорска киша мало вероватна, али додаје:
Верујемо да овај догађај има шансе да буде нешто спектакуларно и да бисмо били несмотрени ако га не објавимо.
Према ЕартхСкy.орг, чувена метеорска олуја Леонид из 1966. произвела је метеоре који падају брзином од 40 метеора у секунди.
Сведоци су рекли да су се осец́али као да морају да се држе земље због утиска да се Земља крец́е кроз свемир.
НАСА каже да астрономи посматрају комету скоро један век и да је путања комете и путања око Сунца добро схвац́ена.
Астрономи аматери и професионални астрономи широм света годинама прате њен спектакуларни распад – саопштила је НАСА.