Неуралинк, компанија која производи имплантате за мозга Илона Муска, која се нада да ц́е користити своју технологију за лечење стања као што су парализа и слепило, добила је дозволу за спровођење испитивања на људима од америчке Управе за храну и лекове (ФДА), објавила је компанија у четвртак.
„Узбуђени смо што можемо да поделимо да смо добили одобрење ФДА за покретање наше прве клиничке студије на људима“, рекао је Неуралинк у објави на Твитеру.
Маск је у неколико наврата раније предвиђао да ц́е технологија бити одобрена за тестирање, али је ФДА одбила претходну пријаву почетком 2022. године, рекли у марту научници који су радили на пројекту.
Одобрење је „важан први корак који ц́е једног дана омогуц́ити нашој технологији да помогне многим људима“, рекла је компанија, и „резултат је невероватног рада Неуралинк-а тима у блиској сарадњи са ФДА“.
Маск је раније изјавио да је његова амбиција да Неуралинк „врати пуну телесну функционалност некоме ко има одсечену кичмену мождину“.
Неуралинк каже да још нема планове да започне регрутовање учесника, док ФДА није званично коментарисала своју одлуку да одобри технологију за тестирање на људима.
Прошле године, Маск је рекао да је толико сигуран у безбедност уређаја да би био вољан да угради чип у мозак своје деце.
Прототипови имплантата Неуралинк, који су величине просечног новчиц́а, до сада су уграђени у лобање мајмуна, показала је компанија у демонстрацијама. Имплантат региструје нервну активност и преноси информације на спољашњи уређај као што је паметни телефон уз коришц́ење блуетоотх везе.
Прочитајте још:
- Хаос на КиМ – РОСУ опколио зграду општине Звечан (ВИДЕО)
- Лавров послао језиву поруку Америци: Атлантски океан вас неће спасити
- Британци који немају нову личну карту не могу да гласају на изборима
Поред тога што помаже у лечењу проблема мобилности или оштец́ења вида, Маск каже да би Неуралинк такође могао да користи људима са депресијом, шизофренијом и аутизмом, па чак и да делује као помоц́ за прегледавање веба и телепатску комуникацију између субјеката.
Неуралинк се нашао на удару критике крајем прошле године због притужби на наводне повреде добробити животиња.
У извештају Ројтерса из децембра наводи се да је око 1.500 животиња, укључујуц́и мајмуне, овце и свиње, убијено током почетних фаза тестирања.
Пратите Портал Дневни Пулс на Телеграму, Фејсбуку, Твитеру, Габ-у и Виберу!
Дневни Пулс/Медији