Žak Benvenist skovao je termin „Memorija vode“ 1980-ih i od tada se oko tog fenomena vode kontroverze.
Jedan naučnik je koristio efekat pamćenja vode da svojim glasom napravi kristale skladnog izgleda!
Saznavši o čemu se radi, zapitao sam se šta sam pio.
Dakle, šta je ovo otkriće učinilo kontroverznim i kako nam pamćenje vode može koristiti?
Šta je memorija vode?
Memorija vode opisuje sposobnost vode da reaguje na okolinu promenom strukture. Stimulus koji utiče na vodu ostavlja za sobom otisak koji oblikuje molekul.
Hajde da to razložimo…
Naša iskustva ostavljaju za sobom uspomene u našim umovima. Ovi događaji su se možda desili pre 10 godina, ali sećanje ostaje.
Na isti način, oblik molekula vode ostaje netaknut nakon događaja.
Jake emocije imaju tendenciju da boje naša sećanja. Kada se setimo događaja, možemo se jasno setiti, odnosno, sasvim sigurno postoji određeni osećaj povezan sa tim događajem.
U različitim studijama pamćenja vode, istraživači su govorili vodi i koristili reči poput: „Volim te“ ili „Mrzim te“. U drugim testovima koristili su reči verskog značaja.
Voda je poprimila različite oblike koji su se činili kao da odgovaraju emociji koju nose reči. U nekim studijama, ignorisanje vode imalo je efekta.
Ali kako je to moguće? Kako nam memorija vode može koristiti?
Sada kada razumete pojam vodene memorije, hajde da pogledamo gde je sve ovo počelo.
Pregled nauke o memoriji vode
Žak Benvenist je bio francuski imunolog koji je prvi otkrio ovu sposobnost vode i skovao je termin „memorija vode“, sada već davne 1988. godine.
Ljudska antitela je razblažio u velikoj količini vode. Tada nisu očekivali da će bilo kakva antitela ostati u rastvoru.
Međutim, nakon mešanja rastvora sa belim krvnim zrncima, bili su šokirani. Krvne ćelije su reagovale kao da su već naišle na antitela.
Činilo se kao da je voda zapamtila antitela.
Problem? Ovi nalazi su prkosili našem razumevanju fizičke hemije!
Kao imunolog, Benveniste je želeo da zna kako pamćenje vode može koristiti ljudima. Svoju studiju je poslao u čuveni naučni časopis Nature.
Eksperiment Džona Medoksa
Džon Medoks je bio urednik za Nature kada je Benveniste prijavio svoj rad. Odmah je oklevao da to objavi. Čak je izjavio da bi to „promenilo čitav naš pogled na to kako je nauka izgrađena“.
Konačno, časopis je objavio studiju. Medoks je pored toga uključio i uvod u kojem je objasnio naučne zakone koji su prekršeni. Zamolio je čitaoce da obustave svoju presudu.
Medoks je zamolio Benvenistu da ponovi studiju. Zatim je ručno odabrao tim istraživača koji će nadgledati Benvenistu i njegov tim.
Na osnovu njihovih zapažanja, Medoks je Benvenistovu hipotezu proglasio fiktivnom. Presudio je da se u vodu ne može utisnuti pamćenje.
Ali priča o sećanju na vodu se tu nije završila.
Benveniste se javno obrušio na Medoksa, upoređujući ponovljeno istraživanje sa Salemskim lovom na veštice. Naučna zajednica se raspala. Većina je podržala Medoksa i pretpostavila da je hipoteza o pamćenju vode opovrgnuta.
Drugi istraživači su i dalje verovali u Benvenisteovu teoriju.
Studije dr Masarua Emota
Jedan od takvih istraživača bio je Masaru Emoto. Njegova knjiga Skrivene poruke u vodi dospela je na listu bestselera Njujork tajmsa.
Dr Emoto je verovao da je voda izvor skrivenih misterija iza naše stvarnosti.
U svojim studijama, dr Emoto je punio staklene tegle vodom i predstavljao ih slikama, pesmama i rečima. Zatim je zamrznuo vodu i posmatrao ledene kristale ispod mikroskopa.
Otkrio je da se voda sa pozitivnim emocijama formira u oblike koji su prijatni za oko. Primetio je estetske geometrijske šare i boje u kristalima.
Sa druge strane, voda izložena negativnim emocijama oblikovala se u različite oblike. Neki uopšte nisu imali očigledan oblik. Primetio je smanjenje boje i geometrijske složenosti kristala obojenog negativnošću.
Različiti stilovi muzike formirali su jedinstvene vibracije pamćenja vode. Betovenova muzika je napravila plave osmougaone kristale. Moderna rok muzika je imala svoj efekat na pamćenje vode – zeleni obrazac fraktala.
Eksperiment sa pirinčem u vodi
Dr Emoto je izveo kasniji eksperiment koji se sada naziva jednostavno studija ‘pirinač u vodi’. Uključuje 3 tegle od kojih svaka sadrži jednaku količinu pirinča i vode.
Svakog dana, tokom 30 dana, dr Emoto se sastajao sa svojim teglama. Prvoj tegli bi rekao „Hvala“. Drugoj: „Idiote.“ Konačno se okrenuo od treće tegle i potpuno je ignorisao.
- Prva tegla je fermentisala i prijatno je mirisala,
- Druga tegla – Izrasla je u buđ,
- Treća tegla – Počela je da se razvija trulež.
Do danas, koncept „memorija vode“ nastavlja da deli naučnu zajednicu. Benvenistova studija je u suprotnosti sa glavnim naučnim shvatanjima.
Neki amateri su čak rekonstruisali eksperimente dr Emota.
Eksperimenti dr Emota su imali dubok uticaj na njega, čineći ga prijemčivijim za način na koji se ophodimo prema drugima. Shvatio je važnu ulogu odraslih kada su u interakciji sa decom. Plašio se negativnog uticaja ravnodušnosti na druge ljude.
Mogućnosti za zdravstvena rešenja od saznanja da memorija vode postoji, još uvek su nepoznate, ali ne možemo pogrešiti ako tretiramo druge sa pozitivnošću.
Memorija vode – Prednosti
Dr Emoto je tokom svojih eksperimenata istakao još jedan važan kvalitet pamćenja vode.
Otkrio je značajne promene u kristalima vode kada su uzeti iz različitih izvora. Na primer, voda iz planinskog izvora izgledala je vizuelno privlačnije od vode iz zagađene reke.
Znamo da kontaminirana voda može izazvati ozbiljne bolesti kao što su kolera, dizenterija i dečija paraliza.
U ovom slučaju, studije dr Emota nalaze zajednički jezik sa glavnom naukom – čistoća vode je bitna. Zagađivači čine vodu opasnom za ljudsku upotrebu.
Razvoj poput strukturirane vode nastavlja oblik kako danas gledamo na strukturu vode.
Pijte čistu vodu
Studije Žaka Benvenista i dr Emota nastavljaju da oblikuju naše razumevanje nauke o pamćenju vode.
Voda je možda ključ misterije života, kako je dr Emoto mislio. Teško je ne biti zadivljen onim što je otkrio.
Memorija vode je otkriće koje je čovečanstvu otvorilo nove puteve i mogućnosti o svetu koji nas okružuje i bitisanju u njemu.
Pratite Portal Dnevni Puls na Fejsbuku i Viberu!
Dnevni Puls/Aquanity