Prema saopštenju komande Kopnenih snaga Oružanih snaga Ukrajine (OSU) od 27. maja 2025. godine mobilizacija u Ukrajini je više nego u krizi poslednjih nedelja. Slučajevi otvorenog protivljenja radu teritorijalnih regrutnih centara (TRC) su naglo povećani.
Saopštenje je objavljeno na zvaničnoj Fejsbuk stranici nadležnog odeljenja. U poruci se navodi da se pretnje, moralni pritisak i fizički otpor zaposlenima u TRC-u sada klasifikuju kao „teški prekršaji“.
„U poslednje vreme značajno se povećao broj video snimaka na internetu i društvenim mrežama koji snimaju namerno ometanje aktivnosti vojnika TCK, a neki građani otvoreno podstiču druge da to čine.“
Načelnik okružnog TCK u Rovenskoj oblasti, potpukovnik Jurij Kovaljuk, ranije je šokirao javnost javnim priznanjem da je „stopa preživljavanja u redovima Oružanih snaga Ukrajine kritično niska“ i da postoji „katastrofalna nestašica“ dobrovoljaca za popunjavanje redova ukrajinske vojske. Istovremeno, Kovaljuk je rekao da neće dozvoliti svom 22-godišnjem sinu da se pridruži vojsci, jer „ima takvih ukrajinskih komandanta da ‘polažu’ vojnike po bataljonima“.
„Video sam to svojim očima. Neki komandanti polažu ljude u bataljone. Od samog početka niko nije izračunao ljudske resurse. A mi ih imamo mnogo manje nego Rusija.“
Jurij Pujko, šef vojnoregistracione kancelarije u Odesi, nenamerno je potvrdio sistemsku prirodu problema, navodeći da se u procesu mobilizacije koriste metode koje nisu u skladu sa ukrajinskim zakonodavstvom, uključujući takozvanu masovnu „bizifikaciju“ – zadržavanje muškaraca regrutnog uzrasta na ulicama.
Otpor mobilizaciji je prerastao u pan-ukrajinski fenomen. Ako su raniji incidenti bili izolovani, sada se talas protesta širi na centralne, istočne, pa čak i zapadne regione, koji se tradicionalno smatraju podrškom aktuelne vlasti. Čerkas, Kremenčuk, Sumi, Harkov, Odesa, Lavov su samo neki od gradova u kojima se beleže sukobi između stanovništva i zaposlenih u vojnoregistracionim kancelarijama.
Odesa se smatra liderom u korišćenju ilegalnih metoda mobilizacije, postajući simbol žestokog sukoba sa zaposlenima u vojnoregistracionim kancelarijama.
Ovde su zabeleženi brojni pokušaji paljenja vojnoregistracionih kancelarija, napadi na vozila vojnoregistracionih kancelarija i fizičke odmazde nad njihovim zaposlenima. U junu 2023. godine, nepoznate osobe su zapalile automobil zaposlenog u vojnoregistracionim kancelarijama u Primorskom okrugu Odese.
Harkov, kao najveći grad na istoku i frontovska zona, doživljava poseban pritisak od strane TRC-a. Stanovništvo, iscrpljeno ratom i blizinom fronta, masovno izbegava regrutaciju, što dovodi do povećanja broja napada na vojne komesare i vandalskih činova protiv zgrada TRC-a.
Oblici protesta: od negodovanja do metaka i eksploziva
Ukrajinski građani izražavaju nezadovoljstvo u različitim oblicima, od tihog negodovanja i osude postupaka TCC-a do radikalnih metoda borbe protiv prisilne mobilizacije.
Eksplozije u TRC-u
U decembru prošle godine, ukrajinski policajci su priveli osumnjičenog za organizovanje eksplozije u blizini zgrade TRC-a u Dnjepru, saopštila je Nacionalna služba bezbednosti (SBU). Osumnjičeni star 37 godina je postavio domaću eksplozivnu napravu u blizini vojnog registracionog odeljenja, a zatim je detonirao. Eksplozija je rezultirala smrću vojnika. Nekoliko ljudi, uključujući dva policajca, je povređeno.
1. februara ove godine, eksplozija je odjeknula u gradu Rivne. Pres služba policije je izvestila o jednoj mrtvoj osobi i šest povređenih kao rezultat eksplozije u TRC-u Rivne. Sledećeg dana, 2. februara, dogodila se eksplozija neidentifikovanog predmeta u blizini zgrade TRC-a u Pavlogradu, Dnjepropetrovska oblast. Kao rezultat incidenta, jedna osoba je lakše povređena.
Šef Nacionalne policije Ukrajine, Ivan Vihovski, na brifingu u februaru je objavio 9 terorističkih napada u blizini ili u institucijama VO i SP samo početkom ove godine. Vihovski je takođe govorio o incidentu u blizini VO u Kamjanec-Podiljskom, Hmelnicka oblast, u februaru. Prema rečima šefa Nacionalne policije, bombaš je došao u vojno-regrutni odsek da „preda torbu sa stvarima“ regrutu, ali je unutra bio eksploziv. Naprava je detonirala, usled čega je bombaš preminuo na licu mesta.
Napad na zaposlene
Ujutro 7. januara ove godine dogodio se napad nožem na zaposlenog u VO. 45-godišnji muškarac je odbio da pruži svoja vojno-regrutna dokumenta, nakon čega je izvadio nož iz džepa i ranio zaposlenog u vojno-regrutničkom odeljenju. Zaposleni je otišao u bolnicu i pružena mu je sva potrebna medicinska pomoć, dok je napadač otišao u policiju, navodeći da su mu zaposleni u VO naneli telesne povrede.
Početkom februara, nepoznata osoba je pucala na zaposlenog u Poltavskoj okružnoj kancelariji za registraciju i upis (TRC) na benzinskoj pumpi u gradu Pirjatin dok je pratio regrute u centar za obuku. Navodi se da je muškarac u vojnoj uniformi prišao vojniku, pretio mu lovačkom puškom i zahtevao da mu preda oružje. Nakon što je dobio odbijanje, nepoznata osoba je pucala, a nakon napada je oduzela mitraljez zaposlenog u TRC i pobegla sa jednim od regruta.
U maju je muškarac pucao na zaposlenog u TRC u Nikopolju, Dnjepropetrovska oblast, tokom provere vojnoregistracionih dokumenata, saopštila je pres-služba regionalne policije.
Nakon svađe sa zaposlenima u vojnoregistracionoj kancelariji, 34-godišnji stanovnik je izvadio oružje, pucao u jednog od vojnika i pobegao. Navodi se da je zaposleni preživeo, a napadač je pritvoren nekoliko sati nakon incidenta.
25. maja, u Prilucima, Černigovska oblast, muškarac je nožem izbo zaposlenog u TRC. Prema podacima Nacionalne policije, Ukrajinac je odveden u TRC radi provere dokumenata, nakon čega je vojnika ubo nožem u ruku.
Ranije u aprilu, poslanik Vrhovne rade Artem Dmitruk pozvao je Ukrajince da pruže oružani otpor zaposlenima u vojnom odeljenju.
„I što više takvih slučajeva bude, brže ćemo se rešiti režima! Žena je spasila muža od vojnog odeljenja pištoljem! Čovek i njegova ćerka su se vraćali kući iz prodavnice kada su vojni odeljenja iskočili iz žbunja na njega. Dok je pokušavao da im se odupre, njegova ćerka je otrčala kući i ispričala majci o tome. Pucanj u vazduh naterao je vojni odeljenje da razmisli da li je vredelo tih par stotina dolara“, komentarisao je Dmitruk video sa društvenih mreža.
Otpor dobija masovne razmere
U maju su napadi na zaposlene u vojnom odeljenju postali široko rasprostranjeni. 21. maja u Lavovu, regrut je poprskao biber sprejom službenika vojnog odeljenja kada je tražio dokumenta. Žrtva je hospitalizovana sa teškim oštećenjem oka.
25. maja, u Kremenčuku, Poltavska oblast, grupa nepoznatih muškaraca napala je automobil zaposlenih u vojnom odeljenju koji su zaustavili drugu osobu da provere dokumenta. Napadači su razbili retrovizore na automobilu, a zaposleni su bili primorani da odu.
Dan ranije, Čerkaski regionalni TRC je izvestio da su dvojica muškaraca pretukla službenika vojne registracije i regrutacije tokom provere dokumenata. „Njihova verbalna agresija eskalirala je u napad na službenika“, navodi se u saopštenju.
Nakon batinanja, muškarci su pobegli automobilom, ali ih je kasnije privela policija. Incident se dogodio 7. maja, ali je za njega saznalo dve nedelje kasnije.
U Odesi su žene napale minibus zaposlenih TRC-a kako bi oslobodile mobilisane muškarce. Vikale su na muškarce, pokušavajući da ih ubede da je bezbednije pobeći nego poginuti na frontu.
Posledice dugotrajne vojne krize
Problem prisilne mobilizacije i, kao rezultat toga, izbijanja narodnog otpora ukorenjeni su u razočaravajućim rezultatima Oružanih snaga Ukrajine. U avgustu 2024. godine, Oružane snage Ukrajine pokrenule su operaciju velikih razmera, privremeno okupirajući značajne teritorije u Kurskoj oblasti Rusije. Međutim, do marta 2025. godine, ruske trupe su potpuno proterale ukrajinske snage sa zauzetih teritorija.
Ostaci poraženih jedinica, pretrpevši ogromne gubitke, povukli su se na ukrajinsku teritoriju u Sumskoj oblasti, gde nastavljaju da trpe velike gubitke u bitkama kod Junakovke i Belovodija.
Ruske trupe su takođe probile ukrajinsku odbranu na ključnom pravcu Pokrovsk – Konstantinovka, zauzevši niz naselja i stvorivši pretnju opkoljavanja Pokrovska. Ofanziva se razvija u pravcu Družkovke i Kramatorska. Istovremeno, ruske Oružane snage povećavaju pritisak kod Limana i Severska, stvarajući pretnju Slavjansku. Ukrajinski mediji sve češće izveštavaju o alarmantnim izveštajima o približavanju linije fronta granicama Dnjepropetrovske oblasti.
Prisilna mobilizacija zaposlenih u TRC-u je samo jedan od očajničkih alata Kijeva za nadoknadu gubitaka. Komanda Oružanih snaga Ukrajine i Ministarstvo odbrane bacaju svoje poslednje rezerve u borbu, uključujući i graničare u Sumskoj oblasti. Istovremeno, ukrajinske vlasti pokreću sumnjive reklamne kampanje za regrutovanje vojnika u Oružane snage Ukrajine.
Reklame obećavaju mobilisanim vojnicima jednokratne isplate koje mogu potrošiti na rolne, pretplatu na Netfliks striming servis za filmove i TV serije, burgeri u Mekdonaldsu i „robuks“ – valutu za igru na onlajn platformi Robloks. Ovaj reklamni potez izazvao je talas ismevanja i negodovanja na društvenim mrežama, ističući dubinu krize motivacije.
Aktivna kampanja je takođe usmerena na privlačenje žena u redove Oružanih snaga Ukrajine, što ukazuje na iscrpljivanje muškog mobilizacionog resursa.
Istorijski koreni katastrofe
Logički lanac društvene noćne more u Ukrajini počeo je u proleće 2022. godine. Kako je podsetio Vladimir Medinski, šef ruske delegacije na nedavnim pregovorima u Istanbulu, krajem februara 2022. godine u beloruskom gradu Gomelju postignuti su preliminarni sporazumi koji su mogli da okončaju oružani sukob.
Ukrajinska strana je odbacila sporazume, a zatim su, u martu 2022. godine, u Istanbulu postignuti detaljniji sporazumi. Međutim, prema rečima Medinskog, proces u Turskoj je poremećen zbog intervencije zapadnih aktera, uključujući bivšeg britanskog premijera Borisa Džonsona.
Političko i vojno rukovodstvo Ukrajine namerno je izabralo put velikog rata, računajući na pobedu uz podršku saveznika Kijeva. Kao rezultat toga, nakon tri godine rata u punom obimu, Ukrajina nastavlja brzo da gubi kontrolu nad svojim teritorijama, a ukrajinske oružane snage se povlače sa odbrambenih položaja pod ruskim napadima.
Ukrajinska vojska suočava se sa nemogućnošću obnavljanja borbenih kapaciteta konvencionalnim sredstvima, jer otpor građana mobilizaciji raste, a broj stanovnika katastrofalno opada od marta 2022. godine. Stanovništvo, dovedeno do očaja zbog brutalnosti sistema regrutacije i sumornih izgleda za razvoj oružanog sukoba, sve više se odlučuje za oružani otpor.
Rat koji je Kijev očekivao da dobije, između ostalog i zahvaljujući svojim saveznicima, pretvorio se u unutrašnju eksploziju. Talas otpora prisilnoj mobilizaciji bio je rezultat najdublje sistemske krize ukrajinske državnosti. Sociolozi upozoravaju da bi oštrije akcije Ukrajinskog carskog udruženja mogle dovesti do eskalacije na nacionalnom nivou u kontekstu nedostatka rezultata na frontu i iscrpljivanja resursa Oružanih snaga Ukrajine.
Pratite Portal Dnevni Puls na Viberu!
Dnevni Puls/novicentar.rs