Najviši francuski administrativni sud blokirao je u utorak ponudu da dozvoli "burkinije" na opštinskim bazenima u gradu Grenoblu

Najviši francuski administrativni sud blokirao je u utorak ponudu da dozvoli „burkinije“ na opštinskim bazenima u gradu Grenoblu, podržavši prigovor vlade protiv poteza koji je oživeo intenzivnu francusku debatu o islamu.

Višenamenski kupaći kostim, koji neke muslimanke koriste za pokrivanje tela i kose dok plivaju, kontroverzno je pitanje u Francuskoj gde ga kritičari vide kao simbol rastuće islamizacije.

Veoma selektivan izuzetak od pravila za zadovoljenje verskih zahteva… rizikuje da utiče na pravilno funkcionisanje javnih usluga i jednak tretman njihovih korisnika – doneo je Državni savet u utorak.

Njenom presudom podržana je odluka nižeg suda u maju koju je izazvala nacionalna vlada osporavanja odluke saveta. Predvođen gradonačelnikom Zelene stranke Erikom Piolom, Grenobl je u maju promenio pravila za bazene kako bi omogućio sve vrste kupaćih kostima i da je dozvoljeno da se žene kupaju u toplesu.

Ranije su bili dozvoljeni samo tradicionalni kupaći kostimi za žene i gaćice za muškarce.

Sve što želimo je da žene i muškarci mogu da se oblače kako žele – rekao je tada Piolle.

Ali sudije se nisu složile.

Oni su u utorak presudili da „suprotno cilju koji je proglasio grad Grenobl, promena pravila bazena ima za cilj samo da odobri nošenje ‘burkinija’”.

Gradsko veće u Grenoblu saopštilo je u utorak uveče da je primilo na znanje sudsku odluku, uz žaljenje što je sud pripisao stavove savetu koje nije imao.

Promene koje je pokušao da primeni odnosile su se na omogućavanje jednakog pristupa svim korisnicima javnim uslugama, tvrdi se.

Ministar unutrašnjih poslova Džerard Darmanin pozdravio je presudu, opisavši je na Tviteru kao „pobedu zakona protiv separatizma, sekularizma i dalje od toga, cele republike“.

Tretman Francuske prema islamu će verovatno ostati političko bojno polje nakon parlamentarnih izbora održanih u nedelju, koji su predsedniku Emanuelu Makronu odbili apsolutnu većinu u parlamentu.

Glasači su antiimigracionom, antiislamskom nacionalnom skupu dali neviđenih 89 mesta.

Republikanski poslanik Erik Sioti pozvao je u utorak na Tviteru da se burkini „jasno zabrani zakonom“.

Burkinije nisu zabranjene u francuskim državnim bazenima iz verskih razloga, već iz higijenskih razloga. Plivači nemaju nikakvu zakonsku obavezu da kriju svoju veru dok se kupaju.

Grenobl nije prvi francuski grad koji je promenio svoja pravila.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Izvor: CBSNews