Након што је купио Твитер Илон Маск уводи нова правила

Илон Маск купио је “Твитер” за 44 милијарде долара и одмах најавио промене на платформи, од којих се најважније очекују на плану слободе говора, а могуће су и измене у управи компаније чији су радници тренутно у тешкој неизвесности.

Слободан говор је камен темељац у функционисању демократије, а Твитер је дигитални градски трг на којем се дебатују ствари од виталног значаја за будућност – навео је Маск у “твиту” након куповине.

“Њујорк тајмс” пише да је Маск повремено “недокучив”, а његова политика “неухватљива” због чега није лако тачно одредити шта ће он да уради са “Твитером”. Али, уназад неколико недеља и месеци уочи куповине компаније Маск је дао знакове око тога шта ће да промени на платформи.

Слобода говора

На првом месту издвајају се слобода говора и модерирање садржаја.

Маск, који себе описује као “апсолутисту слободног говора” и у марту је, у јеку руске инвазије на Украјину рекао да ће блокирати руске медије „само смо на нишану“, често је изражавао забринутост да “Твитерови” модератори иду предалеко и да превише интервенишу на платформи (једна од опција која се разматра је укључивање опције едитовања како наводи „Гардијан“). На важност слободе говора указао је већ у првом, горепоменутом “твиту” у којем је потврдио куповину “дигиталног градског трга”.

“Такође желим да Твитер направим бољим него икад побољшавајући садржај новим додацима, чинећи алгоритме отвореним софтвером како би се повећало поверење, побеђивањем спам ботова и провером аутентичности свих људи”, истакао је.

Он је у посту у понедељак, уочи објаве споразума, рекао да се нада да ће чак и “најгори критичари” наставити да користе платформу “јер то је оно што слобода говора значи”.

Повратак Трампа?

А ту долазимо до Доналда Трампа. Маск још није јавно коментарисао како ће третирати блокирани налог бившег америчког председника на “Твитеру”, али су његови коментари о слободи говора подстакли спекулације да би се под његовом палицом Трамп могао да се врати на мрежу. Трамп је забрањен на “Твитеру” прошле године након упада у Капитол хил 6. јануара, кад је компанија саопштила да је прекршио њихову политику подстичући на насиље. И “Фејсбук” му је забранио налог из истог разлога.

Трамп, који је стално “твитовао” и често критиковао своје противнике, у међувремену је покренуо сопствену платформу “Истина” (Трутх Социал). Његов стартап се мучи да привуче кориснике, а проблем би могао да се погорша након што се Маск устремио на промене правила модерирања садржаја на “Твитеру”. Маск је раније указао да је “веома опрезан са трајним забранама” и да преферира систем временског ограничења (тимеоут), али није директно отворио питање Трамповог налога, који има скоро 89 милиона пратилаца.

Мислим да је веома важно да постоји инклузивна арена за слободан говор. “Твитер” је постао нека врста де факто градског трга, па је заиста важно да људи имају… стварност и перцепцију да су у могућности да говоре слободно у законским границама – рекао је Маск на конференцији ТЕД.

Иако није поменуо Трампа, бивши председник је већ закључио ствари – он нема намеру да се врати на “Твитер” чак и ако му Маск одблокира налог.

Не идем на “Твитер”, Остаћу на “Истини”. Надам се да Илон купује “Твитер” јер хоће да га побољша и он је добар човек, али ја остајем на “Истини” – поручио је Трамп, додајући да је његова платформа, која је званично покренута прошлог месеца, “много боља од Твитера”.

Промене у управи

Друга важна промена потенцијално би се одиграла у управи и начину вођења компаније.

Маск није први акционар који је због тога забринут. “Гардијан” наводи да је 2020. инвестициона компанија “Елиот менаџмент” узела удела у “Твитеру” усред извештаја да платформа има растројеног извршног директора који не додаје иновативне нове производе довољно брзо. Џек Дорси је напустио позицију извршног директора прошлог новембра, а на његово место је промовисан Параг Агравал. Дорси је недавно, како је пренео ЦНБЦ, променио своју титулу у „Блоку“ (бивши „Сквер“) у „блокхед“ (блоцк хеад; тупсон).

Маск је раније у поруци председавајућем “Твитера” Брету Тејлору разјаснио да је на помолу још једна промена у тој фотељи ако успе да купи компанију.

Ако договор не успе, с обзиром да немам поверење у менаџмент нити верујем да могу покренути неопходне промене на јавном тржишту, мораћу да преиспитам своју позицију као акционара – истакао је.

„Будућност неизвесна“

Агравал је раније у понедељак рекао запосленима да је будућност платформе “неизвесна”, током састанка у компанији у који је увид имао Ројтерс. Компанија је такође најавила да ће се Маск касније прикључити особљу “Твитера” ради одговарања на њихова питања. Агравал је на састанку саслушао забринутости запослених у вези Маскових планова за компанију, укључујући могућност отказа и слободу говора те “повратак Трампа” на платформу на којој је блокиран, али је он одговоре на многа преусмерио на новог шефа.

Једном кад се уговор склопи, не знамо у ком ће смеру платформа да иде – поручио је Агравал.

Иако је Маск рекао да не верује тренутној управи “Твитера” кад је реч о неопходним променама ради промовисања слободе говора на друштвеној мрежи, Агравал је истакао да нема планова за отказе,

Договором о продаји окончао се буран циклус који је почео тиме што је Маск, који је уједно извршни директор “Тесле” и “СпејсX-а”, постао један од највећих акционара Твитера, понуђено му је и одбијено место у одбору и понуђено да купи компанију – све за мање од месец дана.

Остале промене

Међу другим променама су алгорими. Маск је на конференцији ТЕД овог месеца такође елаборисао своје планове да од алгоритма компаније направи модел софтвера отвореног кода, који би корисницима омогућио да виде код који показује како су се одређени постови појавили у њиховим хронологијама (тимелине).

Најбогатији човек света, чије је богатство “Форбс” проценио на 268,2 милијарде долара, рекао је да ће метод отвореног софтвера бити бољи од “твитова који се мистериозно промовишу и деградирају без увида у оно шта се дешава”. Маск је и раније указивао на политизацију “Твитера”, подсећа “Њујорк тајмс”. Тако је недавно “твитовао” да је политика било које друштвене мреже “добра ако су 10 одсто најекстремнијих на лево и десно једнако несрећни”.

Трећа ставка која би се могла наћи “на тапету” је ко користи платформу и како. Пре него што је Маск понудио да купи “Твитер” овог месеца изразио је забринутост о релевантности платформе. Кад је један налог објавио листу 10 најпраћенијих на “Твитеру”, укључујући бившег америчког председника Барака Обаму и поп звезде Џастина Бибера и Кети Пери, Маск је написао: “Већина ових ‘топ’налога ‘твитују’ ретко и објављују веома мало садржаја. Да ли Твитер умире?”.

Маск је такође недавно обећао да ће, “ако успе куповина поразити спам ботове или умрети покушавајући”.

Он ће морати да узме у обзир и строжију регулаторску околину, посебно у Европи. Прошле недеље је Европска унија објавила свој Закон о дигиталним услугама под којим ће компаније попут “Твитера”, “Фејсбука” и “Гугла” морати да ураде више да се изборе са илегалним садржајима или суоче са казнама од више милијарди евра, наводи “Гардијан”. Томе ће претходити британски закон о безбедности на мрежи, који захтева од друштвених платформи да заштите своје кориснике од штетног садржаја а ступиће на снагу крајем године.

И у Сједињеним Државама постоје позиви за промену прописа, иако они морају да превазиђу вишегодишње политичке застоје. Законски предлози у Вашингтону укључују стварање новог бироа за дигиталну безбедност при Федералној трговинској комисији и стварање нових захтева за технолошке компаније за безбедност деце. Коспонзор потоњег је демократски сенатор Ричард Блументал, који је прошле године водио експлозивне сесије са узбуњивачицом из “Фејсбука” Франсес Хоген и активно заговара већу регулацију друштвених медија.

Пратите нас на друштвеним мрежама ФејсбукТелеграм и Твитер

Извор: Медији