opet-jedan-sat-manje-sna-koje-sve-zemlje-menjaju-sat

Svakog proleća, satovi u nekoliko zemalja širom sveta menjaju se za jedan sat i ne vraćaju se nazad sve do jeseni. Ova praksa, pridržavanje letnjeg računanja vremena, je sporna.

U jednom trenutku, to znači jedan sat manje sna za one koji su uključeni u ovu promenu, sat koji se ne dobije ponovo pola godine.

Iz ovog i mnoštva drugih razloga, menjanje sata ide na živce onihma koje ostavlja umorne i u najgorem slučaju, kasne na posao.

Studija iz 2016. čak tvrdi da nedostatak sna na dan prelaska na ljetno računanje vremena uzrokuje porast nesreća kao što su fatalne automobilske nesreće.

Zagovornici u međuvremenu proglašavaju prednosti prebacivanja dnevne svetlosti na večernje tokom proleća.

Štednja energije uveče bila je razlog zašto je ova mera i izmišljena, ali savremena istraživanja su pokazala da ne ispunjava ovu svrhu u savremenom svetu.

Dodatno dnevno svetlo za večernje aktivnosti na otvorenom u proleće i leto, kao i jutarnje putovanje na posao zimi, mnogi bi i dalje mogli da vide kao prednost, ali korist od pomeranja dnevne svetlosti napred-nazad između prolećnih večeri i jesenjih jutra mogla bi se zaista osetiti samo na svetlosti izgladnele zemlje na severnim geografskim širinama.

Duži letnji dani se takođe mogu postići usvajanjem stalnog letnjeg računanja vremena, promene za koju su lobirali nekoliko američkih država i na saveznom nivou, senator Marko Rubio, ali koja ostaje van granica za američke države.

Manje od 40 procenata zemalja u svetu trenutno primenjuje letnje računanje vremena, iako ih je više od 140 zemalja uvelo u nekom trenutku.

Do sada se stalno standardno/zimsko računanje vremena pridržavalo samo u dva dela SAD: u većini Arizone i na Havajima.

Dok su američke države koje su učestvovale prešle na letnje računanje vremena ovog vikenda, većina Meksika je po prvi put preskočila promenu, usvojivši trajno zimsko računanje vremena.

Međutim, neki regioni na granici sa SAD, kao i severna polovina Donje Kalifornije, odlučili su da se drže letnjeg računanja vremena.

Kanadske provincije Saskačevan i Jukon (sa nekim malim izuzecima) su u međuvremenu usvojile trajno letnje računanje vremena na svim svojim teritorijama.

Sve zemlje Evropske unije i mnoge evropske nečlanice nastavljaju da menjaju dva puta godišnje, a sledeći je zakazan za 26. mart.

Izvan Evrope i SAD/Kanade, menjanje satova se takođe praktikuje u Paragvaju, Čileu, na Kubi, Haitiju, Levantu, Novom Zelandu i neki delovi Australije.

Egipat ponovo uvodi letnje računanje vremena 28. aprila u pokušaju da uštedi energiju.

Infographic: Which Countries Change the Clock? | Statista Izvor grafike: Statista

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Statista