Ово урадите одмах након интимног односа

Колико вођење љубави може да буде корисно по наше здравље, одавно је познато.

Међутим, научници истичу и да је веома важан период после интимног односа, јер то је, како истичу, идеално време за доношење најважнијих одлука.

А за то постоји прилично једноставно објашњење. Сексолог Пипа Марфи наводи да се током интимног односа ослобађају три хормона среће и доброг расположења.

То су допамин, ендорфин и окситоцин, због којих се осећамо добро, усредсређеније, уравнотеженије, а такође омогућавају да се повежете са својим партнером – каже Марфи.

Осим тога, тада је нижи ниво кортизола, хормона стреса, што доказује – више интимних односа, мање стреса.

Марфи напомиње да вођење љубави привремено одвраћа пажњу од стреса свакодневног живота. Уклањање ових проблема и стреса може да вам помогне да разбистрите главу, решите се менталне магле и баријера које би могле да вас спрече да правилно размишљате. Уролог из Орланда, Џамин Брамбат, потврдио је да тело и мозак имају специфичан одговор након односа.

Он је навео да се поједини мушкарци осећају опуштено и да могу да задремају након ејакулације, док се други осећају инспирисано и спремни су за рад на другим задацима.

„Три студије су показале повећану активност лимбичког система (центра за емоције) у мозгу пре вођења љубави. Ово подручје мозга има секторе одговорне за памћење, страх, агресију и друге емоције“ – тврди уролог.

И за мушкарце и за жене, интимни односи и задовољство у спаваћој соби могу да повећају активност мозга.

Прочитајте још:

Међутим, док неки стручњаци кажу да нас вођење љубави може „подићи“, други упозоравају да би код неких људи могао да има супротан учинак. Неки људи доживљавају „посткоиталну дисфорију“ – тада особе имају осећај пада, а не тренутни пораст и осећај јасноће након полног односа.

Студија из 2010. године показала је да је 32,9 одсто људи искусило негативно расположење након односа.

Иако узрок није идентификован, стручњаци сматрају да би то могло да буде последица траума из прошлости.

„Ово скреће пажњу на јединствену природу посткоиталне дисфорије, где је меланколија ограничена само на раздобље након полног односа и појединац не може да објасни зашто се дисфорија јавља“ – пише у студији.

Пратите Портал Дневни Пулс на Фејсбуку и Виберу!

Дневни Пулс/Крстарица