papa-madjarskoj-porucio-prihvatite-migrante

Papa Franjo, koji je započinjao svoje putovanje u Mađarsku, u petak je jasno upozorio na opasnosti od rastućeg nacionalizma u Evropi i poručio vladi Budimpešte da bi prihvatanje migranata zajedno sa ostatkom kontinenta bio pravi znak hrišćanstva.

U teškom govoru pred vladinim liderima, uključujući premijera Viktora Orbana, koji je imao niz sukoba sa Evropskom unijom, Franjo je takođe pozvao na odbacivanje „autoreferentnih oblika populizma“ i striktno nacionalističkih interesa.

Franjo je pozvao na povratak „evropskoj duši“ koju su zamislili oni koji su postavili temelje moderne Evrope nakon Drugog svetskog rata, rekavši da nacije moraju „gledati izvan nacionalnih granica“.

Franjo je uputio još jedan apel za prekid ukrajinske situacije, pozivajući na „kreativne napore za mir“ da zagluši „vojne soliste“.

Trodnevna poseta je prvo putovanje 86-godišnjeg pape otkako je u martu primljen u bolnicu zbog bronhitisa.

Kako prenose mediji Franjo je izgledao veselo iako pati od bolova kolena, koristio je štap u šetnji dočekujući dostojanstvenike i decu u nacionalnim nošnjama na aerodromu.

Na pitanje novinara o njegovom zdravstvenom stanju na letu iz Rima, papa se našalio, rekavši „Još sam živ“ i „tvrdoglavi korov nikada ne umire“.

Orban (59) i papa imaju različite stavove o rešavanju migracija sa Bliskog istoka i Afrike u Evropu, pri čemu Franjo veruje da migranti koji beže od siromaštva treba da budu dobrodošli.

Orban, čija je vlada podigla čeličnu ogradu na granici sa Srbijom kako bi sprečila migrante, odbio je da dozvoli da se Mađarska transformiše u „migrantsku zemlju“ kakvu su, kako kaže, postale druge u Evropi.

Orban je zamolio je Franju 2021. godine, tokom papine poslednje posete, „da ne dozvoli da hrišćanska Mađarska propadne”.

U svom govoru u predsedničkoj palati sa pogledom na reku Dunav, posle odvojenih privatnih sastanaka sa predsednicom Katalin Novak i Orbanom, Franjo je citirao Svetog Stefana, osnivača hrišćanske Mađarske iz 11. veka.

„Oni koji se izjašnjavaju kao hrišćani, u društvu svedoka vere, pozvani su da svedoče i da udruže snage sa svima u negovanju humanizma nadahnutog Jevanđeljem i krećući se na dva osnovna koloseka: priznajući sebe da smo voljena deca Oca i ljubeći jedni druge kao braću i sestre“, rekao je Franjo.

Pročitajte još:

„S tim u vezi, Sveti Stefan je svom sinu zaveštao izuzetne reči bratstva kada mu je rekao da oni koji pristižu sa različitim jezicima i običajima ’krase zemlju‘“, rekao je Franjo, citirajući svečevu zapovest „dočekajte strance sa blagonaklonošću i poštuj te ih’.

Ali čini se da je Franjo pružio utehu Orbanovom odbijanju nametanja onoga što kaže da su liberalne vrednosti od strane autsajdera.

Franjo je osudio bilo koji oblik „ideološke kolonizacije” po pitanjima kao što su „takozvana rodna teorija” ili „pravo na abortus”.

Kasnije, obraćajući se biskupima, sveštenicima i časnim sestrama u katedrali Svetog Stefana, Franjo je pozvao Mađare da se suoče sa „brzim tempom društvenih promena i krizom vere koja utiče na našu zapadnu kulturu“.

Orban, koji je rekao da su Mađarska i Vatikan jedine dve evropske države koje se mogu opisati kao „promirovne“, kasnije je na svojoj zvaničnoj Fejsbuk stranici objavio da su papine reči „potvrda“ mađarske želje za mirom u Ukrajini.

Mađarska podržava suverenu Ukrajinu, ali i dalje ima jake ekonomske veze sa Rusijom.

Orbanova vlada je odbila da pošalje oružje Ukrajini. Papa je rekao da je slanje oružja Ukrajini za samoodbranu moralno dozvoljeno.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji