Progoni hrišćana u savremenom svetu jedna su od najvećih, ali najmanje zastupljenih tema u javnosti.
Uprkos činjenici da je hrišćanstvo najrasprostranjenija religija na svetu, njegovi vernici u mnogim regionima trpe teške oblike diskriminacije, nasilja i progona.
Izveštaji međunarodnih organizacija upozoravaju na šokantnu statistiku — više od 360 miliona hrišćana izloženo je progonu zbog svoje vere. Ovi zločini, koji obuhvataju sve od verbalnog nasilja do smrtonosnih napada, u medijima često ostaju na marginama.
Bliski istok: Kolevka hrišćanstva u plamenu
Bliski istok, mesto nastanka hrišćanske vere, postao je prostor na kome hrišćanske zajednice jedva opstaju.
Ratovi u Siriji i Iraku naročito su pogoršali položaj hrišćana, koji su postali mete terorističkih organizacija poput Islamske države. U gradovima kao što je Mosul, hrišćanska populacija je gotovo izbrisana. Pored rušenja crkava i svetilišta, hrišćani su prinuđeni na masovne migracije, dok mnogi koji ostanu bivaju suočeni s ultimatumima: prihvatiti islam ili umreti.
Ovaj proces doveo je do katastrofalnog smanjenja broja hrišćana u regionu. Dok su ranije činili značajan deo stanovništva, danas su u nekim zemljama svi svedeni na manjine koje preživljavaju u stalnom strahu.
Azija: Vera pod stalnim pritiskom
Na azijskom kontinentu, položaj hrišćana u velikoj meri zavisi od političkog sistema i društvenih okolnosti. U Severnoj Koreji, hrišćani se suočavaju sa jednim od najgorih oblika progona. Vera se smatra direktnom pretnjom režimu, što znači da čak i otkrivanje Biblije može dovesti do zatvaranja u ozloglašene radne logore ili egzekucije.
Slično tome, u Pakistanu hrišćani često postaju žrtve zakona o bogohuljenju. Optužbe, koje su često lažne, rezultuju linčom ili čak smrtnom kaznom. U Indiji, s porastom religioznog nacionalizma, ekstremističke grupe sve češće napadaju hrišćanske zajednice, optužujući ih za “nasilno pokrštavanje”. Napadi na crkve i hrišćanske lidere postali su redovna pojava, dok vlasti često ostaju nemoćne ili nezainteresovane.
Afrika: Islamistički teror i stradanje hrišćana
U Africi, hrišćani se nalaze na udaru radikalnih islamističkih grupa kao što su Boko Haram u Nigeriji i Al Šabab u Somaliji. U Nigeriji, napadi na hrišćanska sela i bogomolje gotovo su svakodnevni, sa hiljadama stradalih svake godine. Vlasti često ne uspevaju da zaštite ugroženo stanovništvo, dok su počinioci napada retko izvedeni pred lice pravde.
Eritreja, koja je poznata kao jedna od najrepresivnijih država na svetu, takođe je primer surovosti prema hrišćanima. Ljudi koji odbijaju da se odreknu svoje vere često završavaju u zatvorima sa nehumanim uslovima. Položaj hrišćana u ovim zemljama izaziva duboku zabrinutost, ali i apatiju međunarodne zajednice.
Evropa i Zapad: Novi oblici diskriminacije
Iako progoni hrišćana na Zapadu nisu toliko nasilni kao u drugim delovima sveta, hrišćani se i ovde susreću sa izazovima.
Ograničenja u ispoljavanju vere u javnim institucijama, poput škola ili bolnica, postaju sve češća. Napadi na crkve, oskrnavljenje hrišćanskih simbola i negativni stereotipi u medijima takođe ukazuju na sve prisutniji antireligiozni stav.
Politika sekularizma često se koristi kao izgovor za suzbijanje prava na slobodno izražavanje vere, što stvara klimu neprihvatanja.
Medijska tišina
Iako je stradanje hrišćana globalni problem, mediji mu retko posvećuju dužnu pažnju. Strah od političke nekorektnosti i osuda doveo je do toga da su priče o progonu hrišćana marginalizovane. Umesto toga, javnost ostaje neinformisana o razmerama ove tragedije, što dodatno otežava bilo kakve međunarodne napore da se situacija promeni.
Poziv na akciju
Progoni hrišćana su problem koji zahteva globalnu pažnju i solidarnost. Dok mnoge zajednice pate u tišini, važno je da se njihovi glasovi čuju. Međunarodna zajednica, crkveni lideri i organizacije za ljudska prava moraju raditi na podizanju svesti i zaštiti prava ugroženih.
Solidarnost, edukacija i podrška ključni su koraci u borbi protiv neravnopravnosti i nasilja na osnovu vere. Jer, kako istorija uči, ćutanje je najveći saveznik nepravde.
Pratite Portal Dnevni Puls na Viberu!
Dnevni Puls/in4s.net