Rumunska luka se bori sa protokom ukrajinskog žita

Sa ukrajinskim morskim lukama koje su blokirane, susedna rumunska crnomorska luka Konstanca se pojavila kao glavni kanal za izvoz žita iz ove zemlje usred rastuće svetske krize hrane.

To je najveća rumunska luka, gde se nalazi evropski terminal za žito sa najbržim utovarom, a preradila je skoro milion tona žita iz Ukrajine, jednog od najvećih svetskih izvoznika pšenice i kukuruza od 24. februara.

Međutim, lučki operateri kažu da bi održavanje, a kamoli povećanje obima sa kojim rukuju uskoro moglo biti nemoguće bez usklađene podrške i ulaganja Evropske unije.

Ako želimo da nastavimo da pomažemo ukrajinskim farmerima, potrebna nam je pomoć da povećamo naše kapacitete za rukovanje – rekao je Dan Dolghin, direktor operacija žitarica glavnog operatera Komvek u crnomorskoj luci.

Nijedan operater ne može ulagati u infrastrukturu koja će postati suvišna kada se sve završi – dodao je on.

Komvek može da preradi do 72.000 tona žitarica dnevno. To i blizina Konstance kopnom do Ukrajine i morem do Sueckog kanala, čine je najboljom trenutnom rutom za ukrajinski poljoprivredni izvoz.

Druge alternative uključuju drumske i železničke pošiljke preko zapadne granice Ukrajine u Poljsku i njene luke na Baltičkom moru.

Napori da se ukine ruska blokada nisu doveli do kraja, a Organizacija UN za hranu i poljoprivredu predviđa da bi do 181 milion ljudi u 41 zemlji moglo da se suoči sa krizom hrane ili gorim nivoom gladi ove godine koje povezuju sa situacijom u Ukrajini.

Samo nekoliko dana nakon početka situacije u Ukrajini, Komvek je investirao u novo postrojenje za istovar, očekujući da će susedna zemlja morati da preusmeri svoj poljoprivredni izvoz.

Ovo je omogućilo luci u poslednja četiri meseca da otpremi blizu milion tona ukrajinskog žita, od čega je većina stigla baržom niz reku Dunav.

Ali s obzirom da je 20 puta veća količina još uvek blokirana u Ukrajini i da se sezona letnje žetve brzo približava u samoj Rumuniji i drugim zemljama koje koriste Konstancu za svoj izvoz, Dolghin je rekao da će se verovatno tempo ukrajinske isporuke žitarica kroz njegovu luku usporiti.

Kako letnja žetva u Rumuniji dobija zamah, svi lučki operateri će se okrenuti rumunskim žitaricama –  upozorio je on.

Zamenik ukrajinskog ministra poljoprivrede Markian Dmitrasevič takođe je zabrinut.

U obraćanju Evropskom parlamentu ranije ovog meseca, Dmitrasevič je rekao da će kada se operateri iz Konstance na leto obrate evropskim dobavljačima žita „to dodatno zakomplikovati izvoz ukrajinskih proizvoda“.

Rumunski i drugi zvaničnici EU takođe su izrazili zabrinutost, stajući u red poslednjih nedelja da obećaju podršku.

Tokom nedavne posete Kijevu sa liderima Francuske, Nemačke i Italije, rumunski predsednik Klaus Johanis rekao je da njegova zemlja traži moguće načine da prevaziđe novonastalu situaciju.

Rešenja o kojima se razgovaralo u Kijevu, rekao je Johanis, obuhvatala su ubrzavanje pošiljki dunavskih barži, povećanje brzine njihovog istovara u rumunskim lukama, nove granične prelaze za kamione sa ukrajinskim žitom i ponovno otvaranje povučene železničke pruge koja povezuje Rumuniju sa Ukrajinom i Moldavijom.

Rumunski analitičar je rekao da pronalaženje alternativnih puteva za ukrajinski izvoz žitarica prevazilazi privatne logističke kompanije ili bilo koju zemlju, ponavljajući Johanisov poziv u Kijevu za međunarodnu „koaliciju voljnih“ koja bi se pozabavila problemom.

Situacija u Ukrajini se neće brzo rešiti; sukob se može završiti sutra, ali će tenzije trajati. … Zato se moraju razmotriti i konsolidovati novi transportni pravci – rekao je Jorgos Vulcanesku.

On je rekao da u tom smislu postoje samo tri finansijski održive rute za ukrajinski izvoz, preko Rumunije, Poljske ili baltičkih država.

Međutim, dodao je, „lučkim operaterima je potrebna finansijska podrška rumunskih vlasti, ali sredstva treba da dolaze iz Evropske unije“.

Vulcanesku je rekao da je potrebna kombinacija brzih i „minimalnih, a ne maksimalnih“ investicija.

Velike investicije ne mogu da se urade brzo, moramo da tražimo brza rešenja za proširenje (postojećih) skladišnih i manipulativnih kapaciteta rumunskih luka – dodao je on.

Dolghin iz kompanije Komvek je rekao da operater želi da pomogne koliko god je to moguće, ali je dodao:

Nadamo se da ćemo videti konkretne akcije, a ne samo izjave podrške lučkim operaterima.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Izvor: AP