rusija-gleda-na-kriptovalute-kao-na-nuzno-zlo

Rusko Ministarstvo finansija upozorilo je na opasnosti ulaganja u kriptovalute, iako je priznalo da bi digitalna sredstva mogla biti korisna u određenim situacijama.

Zamenik ministra finansija Aleksej Moisejev opisao je kriptovalute kao „zlo“, dodajući da Banka Rusije deli sličan stav.

„Kripto kao celina je, naravno, zlo i verujem da su ljudi koji ulažu svoju ušteđevinu u nju veoma izloženi riziku… Ali možda postoje specifične situacije u kojima kripto može biti korisno“, rekao je Moisejev na bankarskoj konferenciji u Moskvi.

Digitalne valute imaju niz pogodnosti kao što su nepostojanje korespondentskih računa, trenutne transakcije i praktično nikakve procedure usklađenosti, a te pogodnosti treba iskoristiti, na primer, u spoljnoj trgovini, predložio je zamenik ministra.

Međutim, kriptovalute se ne mogu koristiti za zaobilaženje sankcija, jer transakcije koje se sprovode u najpopularnijim kovanicama prati finansijska obaveštajna služba u svim zemljama, dodao je on.

Pročitajte još:

Ruski uvoznici i izvoznici naišli su na „kolosalan broj poteškoća“ dok su pokušavali da izvrše transakcije, rekao je Moisejev, misleći na zapadne sankcije koje su u suštini odsekle poslovanje zemlje iz međunarodnog bankarskog sistema.

Ruske kompanije bi trebalo da budu u mogućnosti da koriste „svaka raspoloživa nekriminalna“ sredstva da bi mogle da obavljaju spoljnu trgovinu, objasnio je on, dodajući da vlada nastoji da ukloni što je moguće više barijera i da je počela da primenjuje mere koje su „ nezamislive”.

Ruski zakonodavci trenutno raspravljaju o zakonu koji ima za cilj da postavi pravila za korišćenje kriptovaluta u spoljnoj trgovini i uslove pod kojima kripto rudari mogu da prodaju svoje kovanice.

U Rusiji postoji ograničena regulacija kriptovaluta, iako postoji zabrana plaćanja roba i usluga.

Još uvek ne postoje jedinstveni međunarodni zakoni koji regulišu kriptovalute, koje su poznate po svojoj visokoj volatilnosti. Najpopularniji kriptovalute, bitkoin, vredeo je delić centa kada je lansiran 2009. i porastao je na skoro 69.000 dolara po novčiću u novembru 2021.

Stopa je od tada uglavnom u silaznoj spirali, uz pad izazvan optužbama za prevaru, tužbama i istragama vlade i opštom globalnom ekonomskom nestabilnošću.

Bitkoin se trenutno trguje po ceni od skoro 29.000 dolara po novčiću.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji