Си Ђипинг послао упозорење свима који доводе у питање кинеску политику нултог ковида

Највиши кинески лидер Си Ђинпинг издао је до сада најоштрије упозорење против свих који доводе у питање политику „нултог ковида“, јер строга и честа затварања подстичу незадовољство јавности и задају разоран ударац кинеској економији.

На састанку којим је у четвртак председавао Си, Стални комитет врховног Политбироа владајуц́е Комунистичке партије обец́ао је да ц́е се:

.. непоколебљиво придржавати опште политике ’динамичког нултог ковида‘ и одлучно се борити против било каквих речи и дела који искривљују, сумњају или негирају став наше земље политике превенције епидемије.

Ово је први пут да је Си, који је, према државним медијима, одржао „важан говор“ на састанку, дао јавне опаске о кинеској борби против Ковида од када је избио бес јавности због оштрог затварања у Шангају.

Бил Гејтс „осуо паљбу“ по Новаку Ђоковићу

„Наша стратегија превенције и контроле одређена је природом и мисијом странке, наше политике могу да издрже тест историје, наше мере су научне и ефикасне“, саопштио је седмочлани комитет, преноси кинеска новинска агенција Синхуа.

Победили смо у борби за одбрану Вухана и сигурно ц́емо моц́и да победимо у борби за одбрану Шангаја – наводи се у саопштењу.

Стални комитет је такође захтевао да кадрови имају „дубоко, потпуно и свеобухватно разумевање“ политике коју поставља централно руководство странке.

Треба одлучно да превазиђемо проблеме неадекватне свести, неадекватне припреме и недовољног рада и одлучно превазиђемо презир, равнодушност и самоправедност у нашем размишљању – наводи се у саопштењу.

За аналитичаре који су дуго посматрали кинеску политику, строго упозорење је знак да је унутар странке дошло до унутрашњег отпора на Сијеву политику „нултог ковида“.

„Овај језик треба тумачити као директну критику неодређених локалних вођа ККП који су довели у питање политику у центру, или који су били недовољно успешни у њиховој примени“, написао је Давид Бандурски, кодиректор Кинеског медијског пројекта.

„И тешко је у овој фрази не чути осуду ’самоправедности’ посебно лидера у Шангају“, додао је Бандурски.

Током протеклих пет недеља, многи становници Шангаја су се обратили друштвеним мрежама како би позвали помоц́ и искалили свој бес због велике несташице хране и недостатка приступа медицинској нези.

Неки су протестовали са својих прозора, лупали лонцима и тигањима и узвикивали од фрустрације, други су се чак сукобили са полицијом и здравственим радницима на улицама, ретка сцена у земљи у којој се неслагање рутински потискује.

Озбиљне економске последице такође су изазвале забринутост код економиста и пословних руководилаца, посебно имајуц́и у виду улогу Шангаја као водец́ег финансијског центра у земљи и главног производног и транспортног центра.

У априлу је кинески услужни сектор, који чини више од половине националног БДП-а и преко 40% запослености, пао на друго место, док се сектор производње такође смањио.

Литијум је толико поскупео да је све теже до електричног аутомобила

И како се Омицрон шири у другим деловима Кине, све више локалних влада намец́е брза затварања као одговор на само неколико случајева. У Пекингу, где је од 20. априла пријављено више од 500 случајева, многи страхују од затварања у шангајском стилу јер власти уводе све више ограничења.

Али најновија изјава највиших лидера земље јасно је ставила до знања да кинеска влада удвостручује свој приступ ослањању на брзо затварање, масовно тестирање и карантин како би уништила високо преносиву варијанту Омицрон у догледној будуц́ности.

Ву Кианг, политички аналитичар у Пекингу, рекао је од априла да је питање како влада треба да се носи са најгором епидемијом у земљи од Вухана еволуирало у „борбу на путу“ унутар странке.

Прво, то је борба око тога да ли би требало да изабере ‘динамички нулти ковид’ или флексибилнији приступ у борби против ковида; и друго, то је такође борба око тога да ли да контролу ковида или економски раст учини приоритетом – рекао је Ву.

Си је ставио свој лични печат на кинеску стратегију нултог Ковид-а, а државни медији често извештавају да је он „лично командовао и направио аранжмане“ за борбу земље против пандемије.

У том смислу, нулти ковид је постао неупитна, неоспорна политика која је уско везана за његов политички ауторитет и стога нец́е бити флексибилности када је реч о њеној примени – рекао је Ву.

Пратите нас на друштвеним мрежама ФејсбукТелеграм и Твитер

 

Извор: ЦНН