си-поруцио-кини-да-се-припреме-за-најгори-сценарио

Кина се суочава са све тежим и сложенијим изазовима националне безбедности и мора да се припреми за „најгори” сценарио повец́ањем својих капацитета за суочавање са унутрашњим и спољним претњама, упозорио је председник Си Ђинпинг.

„Морамо бити спремни на најгоре и екстремне сценарије и да будемо спремни да издржимо велики тест јаких ветрова, нестабилних вода, па чак и опасних олуја“, рекао је Си у уторак на састанку са кинеским врхом, а преноси државна новинска агенција Xинхуа.

Додао је да је потребно више напора да се модернизује национална безбедносна архитектура и „припремите се за стварну борбу и бављење практичним проблемима“.

Си је дао своје коментаре Комисији за националну безбедност усред растуц́их тензија са САД.

Само ове недеље, Пекинг је одбио захтев Вашингтона за састанак између шефова одбране две земље када обојица присуствују безбедносној конференцији у Сингапуру у јуну, наводец́и потребу да амерички званичници поштују суверенитет и безбедносне бриге Кине.

Кина је прошлог августа прекинула одбрамбене и климатске везе са Вашингтоном због наводног мешања америчких званичника на Тајвану.

Портпаролка кинеског министарства спољних послова Мао Нинг затражила је у среду да САД престану да лете шпијунским авионима изнад Јужног кинеског мора, назвавши летове „опасним провокацијама“.

Прочитајте још:

Њена изјава уследила је дан након што је америчка индо-пацифичка команда оптужила кинеског пилота да је изазвао скоро судар зујањем свог борбеног авиона испред америчког извиђачког авиона у међународном ваздушном простору изнад Јужног кинеског мора.

Пентагон је означио Кину као „најконсеквентнији и системски изазов“ за националну безбедност САД, оцена коју је Пекинг исмевао као изговор за проширење нуклеарног арсенала Вашингтона и одржавање његове војне хегемоније.

Си је позвао своје шефове безбедности да изграде „стратешко самопоуздање“, побољшају координацију својих операција и користе напреднију технологију.

Он је позвао на побољшано прац́ење безбедносних претњи у реалном времену, бољи систем раног упозорења и побољшано руковање рачунарским подацима и вештачком интелигенцијом (АИ)

„Сложеност и озбиљност проблема националне безбедности са којима се суочава наша земља драматично су порасли“, рекао је Си.

Администрација америчког председника Џоа Бајдена покушала је да заустави кинески развој напредних полупроводничких чипова, барем делимично због њиховог значаја у унапређењу АИ технологије.

Те мере укључују ограничења на извоз полупроводника и напредне опреме за производњу чипова у Кину.

Кина је прошле недеље забранила куповину производа компаније Мицрон Тецхнологy, највец́ег америчког произвођача компјутерских меморијских чипова, наводец́и „значајне безбедносне ризике“.

Неки посматрачи су тај потез протумачили као одмазду за напоре Вашингтона да обузда кинеску индустрију производње чипова. Америчка секретарка за трговину Гина Раимондо одговорила је рекавши да Вашингтон „нец́е толерисати“ забрану Мицрон-а.

Пратите Портал Дневни Пулс на ТелеграмуФејсбуку, Твитеру, Габ-у и Виберу!

Дневни Пулс/Медији