Дипломатска навала на Србију која се налази у стези између Запада и Москве
Сага око посете руског шефа дипломатије Београду коначно је окончана – Сергеј Лавров неће доћи у Србију јер је више суседних земаља затворило ваздушни простор за авион из Кремља. Ово неће нарушити „пријатељске односе“ Русије и Србије, поручују званичници из Москве, док се Александар Вучић припрема за посету немачког канцелара Шолца. Његовим доласком затвориће се круг дипломатске офанзиве на Србију, у којој се већ неко време такмиче Русија и западне земље.
Бурних неколико недеља је иза Србије и званичника више европских земаља, који су најавили, потврдили, оклевали, па затим отказали посете Београду. Тако се наместила ситуација да се Србија нашла између запада и истока, као спона, али и као објекат дипломатских расправа између Москве и Западних земаља. Читава сага почела је 23. маја, када је долазак у Србију најавио немачки канцелар Олаф Шолц, да би након тога стигла депеша из Москве која најављује посету Сергеја Лаврова.
Како се Србија у кратком периоду нашла усред дипломатског рата између Запада и Русије?
Одговор је заправо прилично једноставан – Србија је једна од ретких земаља света која није увела санкције Русији због војне интервенције у Украјини. Александар Вучић недавно је са Владимиром Путином разговарао о новом гасном уговору, а истовремено се челници ЕУ убеђују у европску будућност наше земље.
Како би потврдио договоре из Брисела, први је посету нашој земљи најавио немачки канцелар Олаф Шолц. Како су тада објаснили извори нашег портала из дипломатских кругова, међу главним темама Шолцове посете биће однос Србије према руској агресији на Украјину, позиција Косова у Савету Европе и Отворени Балкан.
Међутим, само неколико дана касније као бомба је одјекнула вест – руски шеф дипломатије креће у прву посету Европи од почетка рата, а његова дестинација – Београд.
И док долазак Шолца у српску престоницу нису пратила колебања и интриге, отказани пут Сергеја Лаврова привукао је пажњу читавог света.
„Ситуација се компликује“
Морали су званичници Србије са одушевљењем да прихвате посету једног од најомраженијих људи на свету због новог гасног уговора који је Вучић договарао са Путином. Један од новинара руског Комерсанта истакао је тада да Лавров долази у Београд да испостави рачун за гас, повољан за Србију, а још повољнији за Русију.
Међутим, како је и сам Вучић рекао, ситуација је након пар дана почела да се компликује. Шта се догодило?
Испоставило се да ни српска ни руска страна нису размишљале о логистици доласка министра спољних послова, који се налази под санкцијама Европске уније. Оне подразумевају да му је забрањен улазак у земље чланице Уније, а имовина замрзнута.
Лавров је, заправо, имао само три начина да стигне у Београд. Један је да поједине земље ЕУ пристану да му дозволе транзит упркос санкцијама. Други би био да Влада Србије пошаље чартер лет у Москву, а трећи да шеф дипломатије редовним летом Ер Србије крене са Шереметјева за Београд, што би био велики изузетак обзиром да Лавров путује искључиво својим авионом, уз обезбеђење Кремља.
„Компликује се ситуација око доласка Лаварова у сваком смислу, али нисам још спеман да о томе говорим, али компликује се у сваком смислу. Питања су како ће да дође Лавров, шта… и друго…, видећемо“, рекао је Вучић 2. јуна, неколико дана пред планирани долазак шефа руске дипломатије.
Само дан касније, председник Вучић рекао нам је „да се стрпимо“, док је премијера Брнабић истакла да је нечувено да се председник једне земље бави логистиком доласка страног дипломате. Чињеница да страни дипломата долази из земље која је покренула рат у другој, да су му санкције увеле све земље Европе сем Србије, није била довољна да премијерка схвати да није у питању обична дипломатска посета.
Ургенција Захарове, рампа комшија
У читаву драму укључила се и портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова, која је рекла да Европа прави нову „гвоздену завесу“, изолујући Русију од остатка света.
Иступ Захарове није допринео разрешењу ситуације, већ је јуче Ројтерс пренео да је посета Лаврова и званично отказана, а разлог је прилично једноставан – српски суседи нису дозволили улазак шефа руске дипломатије у свој ваздушни простор. У питању су Бугарска, Румунија и Црна Гора, чиме су напори српских власти да угосте Лаврова окончани – на њихову жалост или олакшање.
Коначно саопштење стигло је јутрос, након састанка Вучића са руским амбасадором Александром Боцан-Харченком.
„Амбасадор Руске Федерације Боцан-Харченко обавестио ме о разлозима који су онемогућили долазак министра Лаврова у Београд и донео документа која то поткрепљују. О свему ћу да говорим више на РТС1 у Дневнику у 19.30“, написао је Вучић свом Инстаграм налогу, док је Лавров већ одржао прес конференцију на којој је поручио – НАТО хоће Балкан за себе.
„Србији одузета спољна политика“
„Десило се нешто незамисливо. Сувереној држави је одузето право на остваривање спољне политике. Блокирана је међународна делатност Србије на руском правцу“, рекао је Лавров на конферецији коју су са нестрпљењем очекивали медији у Србији.
Говорећи о могућем одговору земљама које су забраниле његовом авиону да лети до Србије, руски шеф дипломатије рекао је да Русија „неће учинити ништа што може да поремети односе између народа“.
Међутим, Лавров је послао и поруку која је поново одјекнула у региону, али и свету – НАТО жели да направи пројекат „затворени Балкан“.
Епилог приче је јасан – Лавров не долази, али је позив за посету Москви добио његов српски колега Никола Селаковић (шта ће рећи Европа?), али са јасно утврђеним циљевима за неколико дана стиже Шолц, а председник ће нас о свему обавестити на новом ванредном обраћању – вечерас на РТС-у.
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук и Телеграм