На батајнички аеродром стигао је у суботу ујутру први део кинеског ракетног система, који је Србија поручила још 2019. године. Иако под велом тајни да је наоружање стигло, из Кине је стигла званична потврда чиме је Србија наставила да гомила оружје за које ће у наредних неколико година издвојити преко три милијарде долара. Само за ову инвестицију, издвојићемо минимум 200 милиона евра.
Портпарол министарства спољних послова Кине потврдио је да је из ове земље стигла редовна војна испорука, која нема никакве везе са тренутном ситуацијом у свету. Још у суботу су се појавили наводи да је опрема стигла, али нико из државног врха Србије није ово нити потврдио, нити демантовао. Са друге стране, Кинези су нас решили тих мука и потврдили да Србија наставља да се војно опрема.
Уредник ваздухопловног портала Танго сиx Петар Војиновић истиче за Нова.рс да се још увек не зна прецизно да ли смо купили две или три батерије новог наоружања, али да је нова инвестиција значајан допринос ваздушној одбрани земље.
„Систем се састоји од десетина возила, од којих је основни чинилац ракетна батерија. Њих чине камиони који држе ракете, као и одвојено возило са нишанским радаром. Са друге стране, уколико му се дода и осматрачки радар, онда је то дивизион. У овом тренутку ми не знамо прецизно да ли смо купили две или батерије, што ћемо сазнати у наредних неколико дана“, објашњава Војиновић.
Коментаришући вредност ове инвестиције, он истиче да је Тајланд први купио ово наоружање од Кине и једну батерију платио 65 милиона долара, што значи да би Србија овакав аранжман могла да плати око 200 милиона долара.
„У питању је ракетни систем средњег домета и он може да брани много већу површину него досадашњи ракетни системи совјетске производње. У питању је нов производ о коме се још увек не зна много, али се процењује да је његов домет око 100 км, што је знатно веће од онога што ми имамо“, наглашава наш саговорник и додаје:
„Оно што ми у овом тренутку имамо су Неве и Кубови, чији је домет између 20 и 30 км, с тим да се ова подаци могу преполовити у ратним условима. Међутим, чак и ако се преполове, то може да покрије велику територију земље. То ће бити добро распоређено, чиме ће ваздушни простор бити један од најбоље брањених у региону“, закључује Војиновић.
Северна Македонија продужила забрану извоза жита и уља до 15. маја
За наоружање преко издвајамо преко три милијарде долара
Председник Србије Алексаднар Вучић већ је најавио да ће Србија купити 12 нових авиона типа Рафал, који коштају између 1,8 и 2,5 милијарди долара.
Поред тога најављено је и 12 половних Рафал авиона, које су Хрвати платили нешто преко милијарду долара. Ако на то додамо ракетни систем од 200 милиона, то значи да ће само ове инвестиције коштати Србију преко три милијарди долара које ће бити отплаћиване годинама.
Шта смо све набавили у претходне три године:
Ловачка ескрадила Миг-29 (14 модернизованих) из Белорусије – донација
Тенкови Т-72 из Русије (30 комада)
ПВО систем Панцир из Русије
Јуришни хеликоптери из Русије
Борбени хеликоптери из Немачке
Противоклопне ракете „Корнет“ из Русије
ПВО краћег домета Мистрал из Француске
Осматрачки радари из Француске