Samo 800 milja od Severnog pola, na ostrvu Špicbergen u norveškom arhipelagu Svalbard, pod zemljom i otporan na bombe, nalazi se objekat koji je nazvan bunker na kraju sveta ili Nojeva barka semena.
Zvanično se zove Svalbard World Seed Vault, i sadrži preko milion varijanti od 6.000 biljnih vrsta koje rastu u svakoj klimi i na svim kontinentima na planeti.
Cilj ovog skladišta je da obezbedi da čovečanstvo može da nastavi da proizvodi hranu u slučaju katastrofe.
Prema Organizaciji za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO), od 6.300 rasa stoke katalogizovanih na Zemlji tokom 20. veka, samo 1.300 je preživelo. U slučaju biljnih vrsta, u istom vremenskom periodu 75% je nestalo, a dve od tri su u opasnosti od izumiranja.
Na papiru postoji preko 400.000 vrsta vaskularnih biljaka – onih sa korenom, stabljikom i lišćem – od kojih je samo između 8.000 i 10.000 korišćeno tokom vekova za proizvodnju hrane. Međutim, globalno snabdevanje hranom u suštini dolazi od oko 200 semena. Od tog broja samo devet – šećerna trska, kukuruz, pšenica, pirinač, krompir, soja, palme, repa i manioka – čine dve trećine ukupne svetske proizvodnje hrane iz poljoprivredne delatnosti.
Ova ogromna zavisnost od tako malog broja vrsta, zajedno sa progresivnom erozijom biodiverziteta zasnovanog na hiljadama tradicionalnih vrsta, izazvala je zabrinutost 1980-ih među međunarodnim organizacijama kao što su FAO i Svetska banka, koje su prepoznale potrebu za očuvanjem dostupnosti semena kako bi se obezbedilo snabdevanje hranom za svetsku populaciju koja danas iznosi osam milijardi ljudi, ali se očekuje da će porasti na 10 milijardi do 2050.
Kao takva, FAO je iznela ideju o stvaranju svetske banke semena u kojoj će svi povezani globalni institucije, njih oko 1.500, mogu da čuvaju rezervnu kopiju svojih varijeteta sa pristupom njima kad god je to potrebno. U tom smislu, Svetski trezor semena deluje slično kao sef u banci.
Hose Eskinas, poljoprivredni inženjer i stručnjak za genetiku, pridružio se FAO-u 1978. gde je 30 godina služio kao sekretar Međuvladine komisije za genetičke resurse za hranu i poljoprivredu. Eskuinas je bio jedan od pokretača inicijative za izgradnju skladišta za zaštitu semena i biodiverziteta. Iako je bilo mnogo kandidata za domaćina objekta, 2008. godine odlučeno je da se gradi na Svalbardu i zove se Svalbard World Seed Vault.
Nojeva barka semena ima za cilj da obezbedi da njena zaliha zadrži korisnu trajnost tokom dva veka, čak i ako se njene rashladne jedinice pokvare. Nalazi se 130 metara unutar starog rudnika peščara i 130 metara iznad nivoa mora, sa konstantnom temperaturom od -18 stepeni Celzijusa (-0,4°F).
Objekat se prostire na površini od oko 1.000 kvadratnih metara, podeljen na različite komore, gotovo bez osvetljenja. Seme – oko 500 po seriji i dehidrirano do 5% vlažnosti – čuva se u kovertama umotanim u nekoliko slojeva aluminijumske folije i čuva u kutijama na kojima se beleže njihove vrste i drugi podaci.
Svetski trezor za seme je u vlasništvu norveške države i zahtevao je početno ulaganje od 9 miliona evra, na koje je dodato još 20 miliona kako bi se eliminisala vlaga. Godišnje održavanje košta oko 1 milion evra.
Objekat je izgrađen da izdrži vulkanske erupcije i zemljotrese jačine do 10 stepeni Rihterove skale, a okolina je proglašena demilitarizovanom zonom. Od kada je otvoren, više od milion sorti semena deponovano je od strane 86 zemalja i institucija, koje predstavljaju skoro 6.000 vrsta.
Do danas, jedina institucija koja se vratila na svoje depozite u banci bio je Međunarodni centar za poljoprivredna istraživanja u suvim područjima (ICARDA), nakon što je 148.000 sorti uskladištenih u njegovom skladištu u Alepu, u Siriji, uništeno kao posledica građanskog rata. ICARDA je poslala duplikate 80% svog semena na Svalbard.
U 2015. godini, organizacija je povukla 50.000 sorti za sadnju i, nakon što su sakupljene i popunjene sopstvene zalihe, poslala je još 50.000 semena istih sorti nazad na skladište.
Eskuinas primećuje „pretnju“ koju svetu predstavlja gubitak biodiverziteta zbog malog broja korišćenih vrsta i rasprostranjenosti sorti koje su prilagođene uslovima životne sredine. On takođe upozorava na rizike koje nosi činjenica da je danas globalno snabdevanje hranom povezano sa komercijalnom prodajom ne više od 150 semena, što on opisuje kao „varvarstvo“. Kako ističe stručnjak, ove sorte su veoma ujednačene i stabilne i bolje prilagođene da izdrže upotrebu pesticida, insekticida ili agrohemije.
Takođe, one su iz istog razloga podložne napadima bolesti, hladnoće ili suše koja bi ih mogla uništiti: to nije slučaj sa drugim sortama koje su se prilagodile klimatskim promenama. U tom kontekstu, Eskuinas upozorava da je gubitak raznovrsnosti i povećanje upotrebe ovih novijih zaliha semena rezultiralo produktivnijom poljoprivredom, ali i onom koja je mnogo ranjivija.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji