roj-pcela-odlozio-poletanje-aviona-za-tri-sata

Roj pčela sletio je u sredu na parkirani avion Delta er lajnsa, odloživši let iz Hjustona za Atlantu za oko tri sata.

„Verovali ili ne, let Delte 1682 iz Hjustona za Atlantu kasnio je juče popodne nakon što je prijateljska grupa pčela očigledno htela da razgovara o kupovini sa krilom naših aviona, bez sumnje da podeli najnovije uslove letenja na aerodromu“, navela je aviokompanija u razigranoj izjavi.

Delta er lajns nije saopštio tačno koje su mere razmatrane da bi se situacija rešila, ali su na kraju pčele raseljene potiskivanjem aviona sa kapije koristeći zemaljsku opremu bez putnika u avionu.

Dobrobit pčela i obezbeđivanje da površine aviona nisu kontaminirane bili su faktori kašnjenja.

Delta se izvinila zbog odloženog leta.

Korisnik Tvitera Anjali Enjeti uživo je tvitovao incident sa interkontinentalnog aerodroma Džordž Buš u Hjustonu, izveštavajući o raznim merama koje su očigledno bile uvedene i odbijene kako bi pčele poletele sa svog mesta na krilu Erbas A320.

Enjeti pominje pčelara i kontrolu štetočina u svojim ažuriranjima uživo, koja su očigledno dobijena iz saopštenja aerodroma i usmenih razovora sa drugim putnicima.

Avaj, nijedan pčelar se nije pojavio, prema njenoj priči, na njeno veliko razočarenje.

„Imala bih veliki događaj u svom životu da vidim pčelara kako čisti krilo aviona. Razočarenje je stvarno“, napisala je ona na Tviteru.

Pročitajte još:

Pčelinji rojevi u avionima su retki, ali ne i nečuveni. Roj pčela odložio je let Er Indije 2019. Vodeni topovi su u tom slučaju korišćeni da se izbace pčele u avionu predviđenom za let od Kolkate do Agartale.

2016. godine, borbeni avion F-22 Raptor je privremeno prizemljio 20.000 pčela. U rešavanju te situacije u Virdžiniji pomogao je pčelar.

Na putničkim aerodromima pčelari su sve češći.

Izveštaj Nacionalne akademije nauka, inženjerstva i medicine iz 2022. opisuje brojne aerodrome u Sjedinjenim Državama i na međunarodnom nivou koji su uspostavili „prakse i programe pogodne za oprašivače koji obnavljaju stanište pčelama i donose javnu svest i poštovanje prema ovim fascinantnim insektima .”

Prema izveštaju, aerodrom Hamburg u Nemačkoj bio je prvi aerodrom koji je uveo pčelinjak na aerodromu 1999. godine. Čikago O’Hare je bio prvi aerodrom u SAD koji je dodao veliki pčelinjak.

Federalna uprava za vazduhoplovstvo je uključena u istraživanje vezano za programe pčelarstva na aerodromima.

Aerodrom koji je umešan u kašnjenje u sredu u vezi sa pčelama još se nije pridružio naporima u vezi sa pčelarstvom na aerodromu.

„Inicijativa se istražuje za implementaciju u kampusu aerodroma Buš, ali trenutno nemamo program pčelarenja na samom aerodromu.“, rekao je portparol aerodroma.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji