Башар ел Асад је захвалио Абу Дабију на доприносу нормализацији веза САР-а са арапским светом.
Председник Сиријске Арапске Републике (САР) Башар ел Асад разговарао је телефоном са председником Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) шеиком Мохамедом бин Заједом Ал Нахјаном. Он је у име Дамаска захвалио саговорнику на доприносу УАЕ нормализацији односа између САР и арапских држава.
Током разговора, лидери две земље разговарали су о најновијим позитивним дешавањима у региону, као и о питањима јачања билатералне сарадње у различитим областима. Дијалог је одржан дан након ванредног састанка министара спољних послова Лиге арапских држава (ЛАС) у Каиру.
Шефови дипломатија те организације договорили су се да обнове учешц́е Сирије на седницама Арапске лиге. Дипломате су позвале на интензивирање заједничких напора за пружање помоц́и Дамаску, потврђујуц́и потребу да се „очува суверенитет, територијално јединство, стабилност и регионални интегритет Сирије у складу са повељом и принципима Арапске лиге“.
Одлучено је и да се формира комитет представника Јордана, Саудијске Арабије, Ирака, Либана и Египта, уз учешц́е генералног секретара Арапске лиге, који ц́е директно контактирати сиријску владу ради коначног решавања кризе.
Анвар Гаргаш, дипломатски саветник председника Уједињених Арапских Емирата, назвао је исход састанка позитивним кораком. Он је нагласио да изазови са којима се регион суочава захтевају заједничке напоре арапских земаља и изразио посвец́еност УАЕ „максимизирању партнерстава како би се обезбедио просперитет и стабилност“.
Истовремено, Катар, који одбија да нормализује везе са САР, није се противио повратку Дамаска у Арапску лигу, али је напоменуо да његов став остаје непромењен. Мајед ал-Ансари, портпарол министарства спољних послова те земље, објаснио је да се његова држава нец́е мешати у процесе који би користили арапском консензусу.
Прочитајте још:
- Бајненс – Највећа крипто мрежа блокирала Биткоин
- Кисинџер верује да ће Кина помоћи у решавању ситуације у Украјини
- Бивши шеф Роскосмоса довео у питање америчко слетање на Месец
Према писању медија, одлуком Арапске лиге Сирија може одмах да настави учешц́е на састанцима. Противзахтеви Дамаску укључују решавање кризе и свих њених последица, укључујуц́и повратак избеглица у земљу и борбу против шверца дроге у региону, као и наставак напора за испоруку хуманитарне помоц́и у рату и земљотресу, погођеним деловима земље.
Сирија је избачена из Арапске лиге избијањем грађанског рата 2011. године. Многе земље у региону подржавале су антивладине оружане групе, али је уз помоц́ Русије Дамаск успео да поврати контролу над вец́им делом своје територије.
Последњих година неке од анти-САР држава су промениле курс и започеле процес нормализације односа са републиком. УАЕ су били међу првима који су то урадили, а 2023. године и Саудијска Арабија је најавила обнављање веза са Дамаском. Тренутно су Ријад, УАЕ и Јордан главне присталице повратка Сирије у Арапску лигу.
Пратите Портал Дневни Пулс на Телеграму, Фејсбуку, Твитеру, Габ-у и Виберу!
Дневни Пулс/Медији