Финска поделила Алијансу: Турска хоће да уложи вето на пријем нових чланова

Фински председник Саули Нинисте потврдио је у недељу да ће његова земља поднети захтев за чланство у НАТО у тренутку дводневног, незваничног, састанка шефова дипломатија земаља Алијансе у Берлину где је будуће прикључење Финске и Шведске било главна тема. Све то прати велико противљење Русије, али и несагласје у НАТО.

Главна препрека за чланство Финске и Шведске је Турска, која је најавила вето. Турски шеф дипломатије Мевлут Чавушоглу је поручио да је спреман да разговара са савезницима, али и додао:

Велика већина турског народа је против пријема ових земаља које подржавају терористичку организацију ПКК и траже од нас да блокирамо њихово учлањење.

Турци истичу да имају и лоше искуство од учлањења Грчке и да не желе „два пута да понове исту грешку“. Анкара се, такође, нуди и као место где би преговорима могло да се дође до решења за конфликт у Украјини. Даље провоцирање Русије ширењем НАТО није добар пут за смиривање тензија. За пријем у НАТО потребна је сагласност свих чланица.

И Матео Салвини, лидер десничарске италијанске партије Лига, која чини део владајуће коалиције, сматра да треба да се одложи пријем Финске и Шведске. Он је додао и да слање новог наоружања Украјини не доприноси мирном решавању ситуације.
Све што нас удаљава од мира треба ставити на листу чекања – рекао је Салвини.

Ипак, очекује се да ће, после Финске убрзо и суседна Шведска, за неколико дана, донети сличну одлуку. Званична Немачка је већ ставила до знања да је предузела све да се што је више могуће убрза процес ратификације и пријема. Ратификација може да потраје и годину дана. Финска и Шведска у том вакууму не би биле заштићене фамозним чланом 5 НАТО уговора који подразумева солидарну одбрану свих чланица, без да  иједна чланица уложи вето.

Немачка је припремила све за брзи процес ратификације.  Немачка министарка спољних послова Аналена Бербок нагласила је  да су се министри на вечери у суботу увече сложили да не би требало да буде празног хода између тренутка када Финска и Шведска поднесу захтев за чланство, до дана пуноправног уласка.  Морамо да се побринемо да им дамо безбедносне гаранције, јер не сме бити прелазног рока са током ког је њихов статус нејасан.

Њен румунски колега Богдан Ауреску је поручио да не треба да се изгуби замах у пријему две нордијске земље у НАТО, с циљем да се пошаље порука Русији.

Да су чланице НАТО на путу да пронађу консензус око пријема две земље, потврдио је хрватски шеф дипломатије Гордан Грлић Радман, и поред тога што је председник нама суседне Хрватске Зоран Милановић почетком месеца изразио противљење пријему.

Разговори су на добром путу. Надам се успешном резултату који ће показати нашу солидарност – истакао је Грлић Радман.

Заменик генералног секретара НАТО Мирчеа Ђеноа рекао је да је уверен да ће савезници конструктивно и позитивно размотрити молбу двеју земаља. Поводом забринутости Турске изразио је уверење да може да се нађе одговор „између пријатеља и савезника“.

С друге стране, званична Москва пријем сматра грешком. Министарство спољних послова Русије саопштило је да ће приступање Финске НАТО „нанети озбиљну штету руско-финским односима, као и стабилности и безбедности у северној Европи“. Портпарол америчког Пентагона Џон Кирби је одговорио да „није на Русији да одлучује да ли ће Шведска и Финска приступити НАТО“, али Москва спрема одговор:

Уколико нека чланица алијансе не уложи вето, Русија ће бити принуђена да предузме кораке одмазде војнотехничких и других карактеристика како би се супротставила растућим претњама њеној националној безбедности – навело је министарство.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков је рекао да став лидера Финске да без одлагања траже пријем у НАТО неће допринети стабилности и безбедности у Европи. Додао је да ће одговор Русије зависити од конкретних корака које ће НАТО предузети да приближи своју инфраструктуру руским границама.

Пратите нас на друштвеним мрежама ФејсбукТелеграм и Твитер

Извор: Новости