Isplivala nova teorija o eksploziji gasovoda Severni tok

Istražitelji su pogrešno shvatili znake oštećenja na cevovodima, tvrde Maks Blumental i Vajat Rid

Zapadni istražitelji, stručnjaci i mediji precenili su količinu eksploziva korišćenog za dizanje gasovoda Severni tok u vazduh i zamenili lokaciju eksplozija, tvrde američki novinari Maks Blumental i Vajat Rid u članku koji je u utorak objavio veb sajt Grejzon.

Cevovodi, izgrađeni za isporuku ruskog prirodnog gasa u Nemačku, uništeni su podvodnim eksplozijama u septembru 2022.

Podmorski snimci koje je obezbedio Erik Anderson, švedski inženjer koji je vodio istragu na mestima eksplozije, pokazuju da većina razaranja uočenih na gasovodima „nije rezultat samih eksplozija, već brzog oslobađanja izuzetno visokog pritiska“, rekli su novinari pozivajući se na nekoliko stručnjaka.

Prve javno dostupne slike vodova Severnog toka nakon napada u septembru 2022. godine snimila je Blueye Robotics, norveška firma koja proizvodi podvodne dronove.

Iako se na snimku činilo da se vidi deo uništenog gasovoda Severni tok, novinari su tvrdili da posada Blueyea verovatno „nije uspela da dokumentuje mesto eksplozije“, pogrešno smatrajući štetu izazvanu smanjenjem pritiska za mesto same eksplozije.

Majkl Kobs, nezavisni istražitelj sa inženjerskim iskustvom, rekao je da snimak Blueye umesto toga pokazuje „rezultat mehaničke napetosti i brze dekompresije cevi pod ogromnim pritiskom“.

I Kobs i Andersson kažu da veruju da je predmetna šteta odvela istražitelje na pogrešan put, tvrdeći da su se bombaški napadi dogodili na različitim lokacijama od onih o kojima je ranije prijavljeno.

Čini se da su snimci koje je pregledao The Grayzone takođe u suprotnosti sa prethodnim tvrdnjama zapadnih zvaničnika da je u napadu korišćeno „nekoliko stotina kilograma“ eksploziva. Dok su danski i švedski istražitelji rekli UN-u da seizmički podaci podržavaju taj zaključak, Kobs je objasnio da je „seizmički događaj u potpunosti uzrokovan iznenadnim širenjem gasa“ i da „stvarne eksplozije verovatno nisu ostavile nikakav trag u seizmičkim podacima.”

Novinari su procenili da je za svaku eksploziju utrošeno do 50 kilograma TNT-a ili 40 kilograma HMKS-a.

Međutim, vrsta mehanizma za ispaljivanje koji se koristi za detonaciju bombi ostaje nejasan.

Pročitajte još:

Iako su izvori koje je citirao istraživački novinar Seymour Hersh ranije tvrdili da je korišćen osigurač sa vremenskim ograničenjem, Blumental i Rid su sugerisali da je ova teorija malo verovatna, jer je jedini način da se tajmer zaustavi „povratak na mesto zločina“. Lokacija mesta eksplozije u dobro čuvanim vodama bi otežala izvođenje takve operacije bez otkrivanja, dodaju oni.

Mediji su izneli nekoliko različitih izveštaja o napadu, a Njujork tajms i više nemačkih medija sugerišu da je „proukrajinska grupa“ izvršila sabotažu bez pomoći bilo kog državnog aktera.

Međutim, ranije ovog meseca, Vašington post i dve evropske agencije izvestile su da su američke obaveštajne službe saznale da ukrajinska vojska planira da uništi gasovode i da je pokušala da spreči napad. Iako se u izveštajima navodi da je prvobitni plan otkazan, skoro identična operacija je sprovedena ubrzo nakon toga.

Hersh je tvrdio da su SAD orkestrirale napad na gasovode uz pomoć Norveške. I Vašington i Kijev su negirali bilo kakvu umešanost u sabotažu.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji