Запослени је ставио јапански објекат Кашивазаки-Карива под даљу контролу након што је оставио безбедносне папире на крову аутомобила.
Поновно отварање највец́е нуклеарне електране на свету, јапанске Кашивазаки-Карива, доведено је у додатну сумњу након што је један запослени који ради од куц́е изгубио гомилу докумената остављајуц́и их на аутомобилу.
Кашивазаки-Карива је првобитно затворен након катастрофе у Фукушими 2011. године, а јапански нуклеарни наѕор је проширио забрану операција раније ове недеље, наводец́и забринутост за безбедност.
У саопштењу објављеном у понедељак, оператер фабрике, Токио Елецтриц Поwер Цо (Тепцо), открио је да је дотични запослени изгубио безбедносне папире тако што их је ставио на кров аутомобила и одвезао се.
Установа је за инцидент сазнала након што је локални становник открио неке од докумената, у којима је детаљно описано како се носити са пожарима и поплавама. Међутим, 38 страница је и даље нестало.
Тепцо је саопштио да је издао упозорења запосленима и менаџеру, додајуц́и да ц́е применити строга правила о одношењу докумената и информација ван локације.
Након несрец́е у Фукушими 2011. године, јапанска влада је одлучила да искључи све 54 комерцијалне нуклеарне електране у земљи ради одржавања и прегледа структуре.
До данас је само 10 јединица поново покренуто, а очекује се да ц́е још 18 наставити са радом до 2030. године.
Прочитајте још:
- Борис Џонсон поново позван у полицију због нових доказа о кршењу ковид мера
- Полиција Лос Анђелеса добила роботско појачања упркос протестима
- Гуам – Бајден прогласио ванредно стање – Евакуисано више од 150 000 људи (ВИДЕО)
Такође у понедељак, јапанска управа за нуклеарну регулацију објавила је одлуку да задржи ефективну забрану операција Кашивазаки-Кариве. Наѕорни орган је нагласио да ц́е кретање горива до постројења остати забрањено све док Тепцо не покаже пуну усклађеност са листом од 27 безбедносних критеријума.
Иако је ситуација у две од седам јединица у Кашивазаки-Кариви оцењена као задовољавајуц́а, власти су изразиле забринутост због управљања електраном, посебно њених безбедносних аранжмана.
Према јапанској медијској куц́и НХК, регулатор је означио слабе одредбе за антитерористичке мере, као и неовлашц́ени улазак у забрањена подручја. Наѕорни орган је такође, како се извештава, указао на неадекватност опреме за безбедносни наѕор која је потребна у случају неповољних временских услова.
Пратите Портал Дневни Пулс на Телеграму, Фејсбуку, Твитеру, Габ-у и Виберу!
Дневни Пулс/РТ