Кина ц́е покренути пилот пројекте у више од 20 градова како би створила брак и културу рађања „нове ере“, у намери да подстакне пријатељско окружење за рађање, што је најновији потез власти да спречи опадајуц́и наталитет у земљи.
Кинеско удружење за планирање породице, национално тело које спроводи владине мере за популацију и плодност, покренуц́е пројекте за подстицање жена да се удају и рађају децу, известио је у понедељак Глобал Тимес.
Промовисање брака, рађање деце у одговарајуц́ем узрасту, подстицање родитеља да деле обавезе у вези са васпитањем деце и обуздавање високих „цена за невесте“ и других застарелих обичаја су у фокусу пројеката, Кина настоји да анимира становнике ка повећању наталитета и стварању „нове ере“.
Градови укључени у пилот пројекат укључују производно средиште Гуангџоу и Хандан у кинеској провинцији Хебеј. Удружење је прошле године вец́ покренуло пројекте у 20 градова, укључујуц́и Пекинг, наводи Тимес.
Друштво треба више да усмерава младе људе на концепт брака и рађања – рекао је демограф Хе Јафу за Тајмс.
Пројекти долазе усред низа мера које кинеске провинције примењују како би подстакле људе да рађају децу, укључујуц́и пореске олакшице, стамбене субвенције и бесплатно или субвенционисано образовање за трец́е дете.
Прочитајте још:
- Турска чека коначне резултате: Председник Ердоган каже да је „доста бољи“ у изборној трци
- Руске ракете погодиле украјинско складиште муниције – Уништено складиште британских тенкова са осиромашеним уранијумом (ВИДЕО)
- Амерички град тужен за крађу деце у усред ноц́и
Кина је спроводила ригидну политику једног детета од 1980. до 2015. године, корен многих њених демографских изазова који су омогуц́или Индији да постане најмногољуднија нација на свету.
Граница је од тада подигнута на троје деце.
Забринути због првог пада становништва у Кини у последњих шест деценија и њеног брзог старења, владини политички саветници су у марту предложили да неудате и разведене жене треба да имају приступ замрзавању јајних ц́елија и третману вантелесне оплодње, између осталих услуга како би се повец́ала стопа плодности у земљи.
Многе жене су биле приморане да одустану од рађања више деце или их уопште немају због трошкова бриге о деци и због тога што су морали да прекину своје каријере, а родна дискриминација је и даље кључна препрека.
Пратите Портал Дневни Пулс на Телеграму, Фејсбуку, Твитеру, Габ-у и Виберу!
Дневни Пулс/Медији