Kompanija Ring u vlasništvu Amazona špijunirala žene

Zaposleni u kompaniji za nadzor Ring dobili su „opasno preširoki pristup“ sistemima kućne bezbednosti kupaca, saopštila je američka vlada.

Kompanija za sigurnosne kamere u vlasništvu Amazona Ring pristala je na nagodbu od 5,8 miliona dolara nakon što je američka vlada optužila kompaniju za velika kršenja privatnosti, uključujući i jedan slučaj u kojem je jedan zaposleni navodno špijunirao više od 80 različitih žena u periodu od nekoliko meseci.

Federalna trgovinska komisija (FTC) objavila je u sredu odluku vrednu više miliona dolara, rekavši da je Ring pristao da reši pravni spor van suda nakon što su savezni zvaničnici optužili kompaniju da „nije ograničila pristup zaposlenima i izvođačima radova „video snimcima“ svojih klijenata i zbog slabe zaštite za korisničke podatke.

„Ringovo zanemarivanje privatnosti i bezbednosti izložilo je potrošače špijuniranju i uznemiravanju“, rekao je Semjuel Levin, direktor FTC-ovog Biroa za zaštitu potrošača.

U sudskom podnesku, komisija je optužila Ring da je stotinama zaposlenih, kao i trećim izvođačima sa sedištem u Ukrajini, dala „pun pristup svakom video snimku korisnika, bez obzira na to da li je zaposlenom ili izvođaču zaista bio potreban taj pristup za obavljanje svog posla.

Funkcija posla.“ Iako je rečeno da kompanija ima opštu politiku protiv zloupotrebe podataka, nije obezbedila obuku o privatnosti ili bezbednosti podataka pre maja 2018, dozvoljavajući „opasan – i nepotreban – pristup visoko osetljivim podacima“ neko vreme.

Slaba zaštita dovela je do nekoliko ozbiljnih povreda privatnosti, saopštila je FTC, napominjući jedan posebno eklatantan slučaj u 2017. Između juna i avgusta te godine, zaposleni muškarac Ringa je „pregledao hiljade video snimaka koji pripadaju najmanje 81 jedinstvenoj ženskoj korisnici“ na stotine odvojenih slučajeva. Obično je pristupao kamerama koje se nalaze u „intimnim“ prostorima, kao što su spavaće sobe.

Pročitajte još:

Ring nije uspeo da otkrije špijuniranje zaposlenog, što je otkriveno samo zahvaljujući kolegi koji je prijavio sumnjivo ponašanje, što je na kraju dovelo do njegovog otkaza. Incident je doveo kompaniju da pooštri svoju bezbednosnu politiku, ali je zaposlenima i dalje bio odobren širok pristup kamerama kupaca, nastavlja se sudski podnesak.

Kompanija sa sedištem u Kaliforniji, koju je kupio Amazon 2018. godine, našla se na udaru kritika zbog loše prakse privatnosti u prošlosti, a jedna tužba iz 2020. godine navodi da Ring nije uspeo da spreči hakovanje koje je dovelo do „užasnih” napada na privatnost korisnika. Kao odgovor na pitanja američkih zakonodavaca 2020. godine, Ring je takođe bio primoran da prizna da je upoznat sa četiri odvojena slučaja u kojima su zaposleni otpušteni zbog prekomernog pristupa kamerama kupaca.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/RT