CIA je koristila privatnu špansku bezbednosnu kompaniju UC Global da tajno instalira mikrofone unutar ekvadorske ambasade u Londonu kako bi nadgledala suosnivača WikiLeaks-a Džulijana Asanža, izvestio je u sredu El Pais, pozivajući se na interne komunikacije kompanije.
Navodno, UC Global je angažovan od strane CIA, da obezbedi ambasadu sa namerom da se vrši nadzor i nadgleda svaki pokret i reč Asanža.
Asanž, kome je Ekvador u to vreme odobrio azil, boravio je u diplomatskom kompleksu od 2012. do 2019.
Navodne veze španske kompanije sa američkim obaveštajnim agencijama prvi put je prijavio El Pais 2019. godine.
Prema novinama, osnivač i direktor UC Global Dejvid Morales prvi put je stupio u kontakt sa CIA-om 2017. Otprilike u to vreme, Morales je obavestio svoje zaposlene da će kompanija morati da obezbedi novom američkom klijentu po imenu „X“ daljinski pristup serveru koji je prikupljao podatke od ambasade Ekvadora u Londonu, koji je nazvan „Hotel“.
Što se tiče rada hotela, želeo bih da ponudim naše mogućnosti prikupljanja informacija i analize američkom klijentu – napisao je Morales u mejlu iz septembra 2017.
Moramo… pokušati da ga učinimo privlačnim i lakim za tumačenje.
Deljene informacije su navodno uključivale profile Asanžovih posetilaca, uključujući advokate i diplomate, kao i podatke mobilnog telefona.
Morales je u poruci za ćaskanje rekao da su „ljudi koji kontrolišu, naši prijatelji u SAD“.
Jedan od mikrofona koje je Moralesov tim tajno postavio u ambasadu bio je sakriven u podnožju aparata za gašenje požara kako bi slušao razgovore, uprkos Asanžovoj navici da koristi mašinu za pravljenje belog šuma da spreči nadzor, rekao je El Pais.
Pročitajte još:
- Sana Marin bori se za drugi mandat na mestu premijerke Finske – Da li je narod zaboravio Sanine noćne žurke?!
- Nemačka poslanica: Vreme je da američki vojnici odu kući (VIDEO)
- Talas izraelske agresije na Siriju ne prestaje
Nalepnice su bile pričvršćene na uglove prozora kako bi se izbegle vibracije i omogućilo snimanje zvuka preko laserskih mikrofona.
Znam da je to od najvećeg interesa i da SAD to žele da urade – navodno je Morales napisao svojim zaposlenima.
Prema El Pais-u, rad UC Globala pomogao je Vašingtonu da osujeti plan da se Asanž iskrade iz ambasade u decembru 2017. Lenjin Moreno, tadašnji predsednik Ekvadora, navodno je želeo da dodeli suosnivaču WikiLeaks-a ekvadorsko državljanstvo i da ga izvuče iz Britanije u diplomatskom automobilu.
Moralesov tim je navodno snimio razgovor između Asanža i ekvadorskih zvaničnika, a zatim ga brzo poslao u SAD.
Vašington je odgovorio izdavanjem naloga za hapšenje Asanža Britaniji, što je očigledno navelo organizatore da odustanu od plana.
Španske vlasti su 2019. pokrenule istragu o Moralesovoj kompaniji i nakratko ga pritvorile. Od tada je pušten uz kauciju.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji