Цхенгду Ј-20 је најнапреднији кинески борбени стелт авион.
Млазњак, назван „Моц́ни змај“, представљен је ваздухопловству Народне ослободилачке армије Кине у марту 2017. Произведен од стране компаније Цхенгду Аирцрафт Индустрy Гроуп из Сечуана, млазњак је једно од најнапреднијих кинеских војних оружја.
Дебитовао је у јавности у новембру 2016. на аеромитингу у Џухају у Гуангдонгу у Кини.
Ј-20 је тек трец́и борбени авион пете генерације у историји, после америчких авиона Лоцкхеед Мартин Ф-22 и Ф-35. Кинеске ваздухопловне снаге су имале флоту од више од 50 авиона Ј-20 2021.
Кинески млазњак је направио поређење са Ф-35 откако су млазњаци били блокирани у војним сукобима 2020.
Млазни авион Ф-35 представљен је америчкој војсци у јулу 2015. Постоје три варијанте млазњака: конвенционални Ф-35А за полетање и слетање, Ф-35Б са кратким полетањем и вертикалним слетањем и носач Ф-35Ц. Варијанте се разликују по томе како млазњак полец́е и слец́е.
Лоцкхеед Мартин проглашава Ф-35 као „најнапреднији борбени авион на свету“, са веома ниском видљивом прикривеношц́у, напредним сензорима, фузијом информација и мрежном везом.
Али постоји јака конкуренција од Ј-20.
Сусрети Ф-35 са Ј-20 у Источном кинеском мору импресионирали су високог генерала америчких ваздухопловних снага, објавио је Соутх Цхина Морнинг Пост.
У интервјуу са Мичел институтом за ваздухопловне студије у марту, командант америчких пацифичких ваздушних снага. Кенет Вилсбах је рекао да је способност Кине да одбрани своју нацију „снажна“.
Мало је рано да се каже шта тачно намеравају да ураде са Ј-20, заправо све што смо видели је супериорност у ваздуху – рекао је Вилсбах у интервјуу.
Он је додао да кинески пилоти „прилично добро“ управљају млазњаком.
Ј-20 је дугачак, широк авион: има дужину од 23 метра и висину од 5 метара.
Млазњак има максималну брзину од 2.468 км/х и домет путовања од 5.926 километара, наводи се на сајту авијације Аеро Цорнер. Поређења ради, Ф-35А има максималну брзину од 1.960 км/х и домет од 2.200 километара, према Краљевским ваздухопловним снагама Аустралије.
Постоји неколико варијанти Ј-20.
Неке значајне варијанте су Ј-20А, прва верзија млазног авиона, и Ј-20С, први стелт борбени авион са два седишта.
Кина има капацитет да развије млазњак у неколико других варијанти, укључујуц́и бомбардер, електрични авион за ратовање и варијанту базирану на носачу, према војном сајту Глобал Сецуритy.
Ј-20 је у почетку био опремљен руским моторима АЛ-31Ф.
Млазњаци надограђују своје моторе руске производње на турбовентилаторски мотор ВС-15 са накнадним сагоревањем, пренео је у марту Соутх Цхина Морнинг Пост. Као део кинеског програма локализације, сви Ј-20 ц́е бити опремљени моторима кинеске производње као што је ВС-15, рекао је извор.
У извештају из 2020. године, новине из Хонг Конга су навеле да је надоградња мотора „приближила његове перформансе” Ф-22. Мотори ВС-15 би повец́али маневарску способност и борбену способност.
Млазњак кошта између 100 и 120 милиона долара по јединици, наводи Тхе ЕурАсиан Тимес.
Почетком 2000-их, прелиминарни трошак млазњака је био 450 до 500 милиона кинеских ренминбија, или око 60 до 70 милиона долара), наводи Дипломат. Према проценама из више извештаја, цена млазњака је од тада значајно порасла.
Трошкови истраживања и развоја авиона процењени су на преко 30 милијарди ренминбија, наводи Соутх Цхина Морнинг Пост.
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук и Телеграм