Naučnici su se složili, da je vrlo moguće da su materije koje su od vitalnog značaja za stvaranje života na Zemlji stigle iz svemira.
Novo ispitivanje meteorita koji su sleteli u Sjedinjene Države, Kanadu i Australiju potkrepljuje ideju da su takvi objekti možda isporučili na Zemlju u ranoj istoriji njene hemijske sastojke vitalne za nastanak života.
Naučnici su ranije otkrili na ovim meteoritima tri od pet hemijskih komponenti potrebnih za formiranje DNK, molekula koji nosi genetska uputstva u živim organizmima, i RNK, molekula ključnog za kontrolu delovanja gena.
https://dnevnipuls.com/kina-prijavila-prvi-ljudski-slucaj-pticjeg-gripa-h3n8/
Istraživači su u utorak rekli da su sada identifikovali poslednja dva nakon finog podešavanja načina na koji su analizirali meteorite.
Za razliku od prethodnog rada, metode korišćene ovog puta su bile osetljivije i nisu koristile jake kiseline ili vruću tečnost za ekstrakciju pet komponenti, poznatih kao nukleobaze, kaže astrohemičar Jasuhiro Oba sa Instituta za nauku o niskim temperaturama Univerziteta Hokaido u Japanu, glavni autor studije objavljene u časopisu Nature Communications.
Nukleobaze su jedinjenja koja sadrže azot i ključna su u formiranju karakteristične strukture dvostruke spirale DNK.
Potvrda vanzemaljskog porekla kompletnog skupa nukleobaza pronađenih u DNK i RNK podržava teoriju da su meteoriti mogli biti važan izvor organskih jedinjenja neophodnih za pojavu prvih živih organizama na Zemlji, kaže astrobiolog i koautor studije Deni Glavin. NASA-inog centra za svemirske letove Godard u Merilendu.
Naučnici su nastojali da bolje razumeju događaje koji su se odigrali na Zemlji koji su omogućili da se različita hemijska jedinjenja spoje u toplom vodenom okruženju i formiraju živi mikrob koji može da se reprodukuje.
Formiranje DNK i RNK bi bila važna prekretnica jer ovi molekuli u suštini sadrže uputstva za izgradnju i rad živih organizama.
Ima još mnogo toga da se nauči o hemijskim koracima koji su doveli do nastanka života na Zemlji, prvog sistema koji se samoreplicira – rekao je Glavin.
Ovo istraživanje svakako doprinosi listi hemijskih jedinjenja koja su bila prisutna u prebiotičkoj supi rane Zemlje (postojećoj pre pojave života).
Istraživači su ispitali materijal od tri meteorita, jednog koji je pao 1950. u blizini grada Marej u američkoj državi Kentaki, jednog koji je pao 1969. u blizini grada Marčisona u australijskoj državi Viktorija i jednog koji je pao 2000. u blizini jezera Tagiš u Kanadska provincija Britanska Kolumbija.
Sva tri su klasifikovana kao karbonski hondriti, napravljeni od stenovitih materijala za koje se smatra da su nastali rano u istoriji Sunčevog sistema.
Oni su bogati ugljenikom, pri čemu meteorit Marčison i Marej sadrži oko 2% organskog ugljenika po težini, a meteorit jezera Tagiš sadrži oko 4% organskog ugljenika. Ugljenik je primarni sastojak organizama na Zemlji.
Sva tri meteorita sadrže veoma složenu mešavinu organskih molekula, od kojih većina još uvek nije identifikovana – rekao je Glavin.
Zemlja je nastala pre otprilike 4,5 milijardi godina. U njenom razvoju su ga gađali meteoriti, komete i drugi materijal iz svemira.
Prvi organizmi planete bili su primitivni mikrobi u primordijalnim morima, a najraniji poznati fosili su uzorci morskih mikroba koji datiraju pre otprilike 3,5 milijardi godina, iako postoje nagoveštaji života u starijim fosilima.
Dve nukleobaze, nazvane citozin i timin, koje su nedavno identifikovane u meteoritima, možda su izbegle detekciju u prethodnim ispitivanjima jer poseduju delikatniju strukturu od ostale tri, rekli su istraživači.
Pet nukleobaza ne bi bila jedina hemijska jedinjenja neophodna za život. Između ostalog potrebne su bile: aminokiseline, koje su komponente proteina i enzima; šećeri, koji su deo kičme DNK i RNK; i masne kiseline, koje su strukturne komponente ćelijskih membrana.
Sadašnji rezultati možda neće direktno razjasniti poreklo života na Zemlji – rekao je Oba
..ali verujem da mogu da poboljšaju naše razumevanje inventara organskih molekula na ranoj Zemlji pre početka života.
Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk, Telegram i Tviter