Небески шоу, који ће се најбоље видети на небу између 17. и 27. јуна, биц́е то последњи пут да се пет најсјајнијих планета групишу на небу до 2040. године.
Велико небеско окупљање очекује се на Земљином небу током јуна.
Посматрачи неба имац́е ретку прилику да виде све главне планете у нашем Сунчевом систему груписане, уз Месец који се такође придружује овој свечаностима од 17. до 27. јуна.
Ово ретко поравнање укључује пет планета које се лако уочавају голим оком:
- Меркур,
- Венера,
- Марс,
- Јупитер
- Сатурн.
Свака је довољно светла да се види чак и на градском небу загађеном светлошц́у, при чему је сјајна Венера најсјајнија, а Меркур најслабији. Чиниц́е се да су наше најближе планете распоређене по небу истим редоследом као што је њихова удаљеност од Сунца.
Астрономи ове планетарне блиске сусрете називају коњункцијама. То што су две или три планете скупљене није тако реткост, али последњи пут када смо видели коњункцију пет најсјајнијих планета било је децембра 2004.
Удаљенији Уран и Нептун ц́е се такође скупити у истој области, иако ц́е два ледена гиганта бити теже уочљива, због чега ц́е бити потребна употреба двогледа.
Погледајте између Венере и Марса да бисте пронашли Уран зелене боје, а плави Нептун се може нац́и између Јупитера и Сатурна на небу.
Ово планетарно поравнање може да уочи велика вец́ина светске популације, али ц́е неки бити боље позиционирани од других.
За оне на северним географским ширинама, изнад градова као што су Њујорк и Лондон, планета најближа Сунцу, Меркур, биц́е близу хоризонта и можда ц́е бити испрана одсјајем зоре. У овим регионима, друге планете ц́е такође загрлити источни хоризонт, што ц́е учинити изазовом да се виде.
Међутим, како месец буде одмицао, Меркур ц́е се појавити више на небу, што ц́е га учинити видљивијим.
За посматраче чак и даље на северу, попут оних широм Скандинавије и на северу Аљаске где Сунце никада не залази у ово доба године, планете уопште нец́е бити видљиве.
Најбољи погледи имаће они у тропским крајевима и на јужну хемисферу, где ц́е се планете подизати више на небу пред зору. Али без обзира где се налазите, најбоља препорука је да тражите несметан поглед на источном хоризонту око један сат до 30 минута пре локалног изласка Сунца.
Панорама ц́е бити посебно импресивна јер ц́е планете изгледати збијене једна уз другу. А ако пропустите овај спектакл, морац́ете да сачекате до 2040. да бисте добили још једну прилику.
Да би пронашли планете, посматрачи треба само да погледају сјајан срп месеца. Почевши од 17. јуна, када ц́е се појавити у близини Сатурна, наш природни сателит ц́е служити као путоказ, позирајуц́и са сваком планетом из дана у дан.
Месец као путоказ
Издвојени датуми укључују 18. јун, када ц́е Месец бити најближи Сатурну, и 20. јун, када се Месец упарује са Нептуном. 21. јуна се Месец спаја са Јупитером, а 22. јуна се Месец састаје са Марсом.
Месец се упарује са Ураном 24. јуна, а проницљиви посматрачи неба такође ц́е приметити да ц́е се појавити тачно на пола пута између Венере и Марса.
Месец ц́е 26. јуна имати упечатљив блиски сусрет са најсјајнијом планетом на небу, Венером, а затим ц́е коначно заокружити посетом Меркуру, 27. јуна.
Небеска саобрац́ајна гужва
Док ц́е се чинити да је ова парада планета збијена у једном малом делу неба, далеки светови су наравно распрострањени по огромном пространству свемира, одвојени један од другог милионима миља. То је наша визура на Земљи због које изгледају тако близу.
Овај величанствени шоу неба је лако видети голим оком, али двоглед ће вам омогуц́ити бољи поглед. Када погледате Јупитер крем боје открићете и његова четири највећа месеца. А са малим телескопи откривају се сви светови као дискови, доводец́и у фокус детаље попут облачних трака на Јупитеровим и Сатурновим познатим прстеновима.
Уран и Нептун су знатно слабији од осталих планета, тако да ц́е вам вероватно требати двоглед само да бисте их видели као зеленкасто-плаве, нејасне тачке светлости. Док мали телескоп ц́е почети да открива више детаља о овим леденим дивовима на ивици Сунчевог система, невероватан призор с обзиром да је Уран удаљен више од 1,8 милијарди миља од Земље, док је Нептун удаљен скоро 2,8 милијарди миља.
Укључите ваше аларме, јер планетарна забава нец́е дуго трајати.
Током наредних неколико месеци, планете ц́е одлутати једна од друге, ширец́и се по небу. До краја лета на северној хемисфери, и Венера и Сатурн ц́е се у потпуности повуц́и са јутарњег неба.