Немачка: Струјом из ветроелектрана жели да се ослободи руског горива

Немачко Министарство за економију и климу представило је пакет мера за убрзану производњу струје из ветроелектрана на копну.

Немачко Министарство за економију и климу представило је пакет мера за убрзану производњу струје из ветроелектрана на копну.

Настоје да смање своје ослањање на руска фосилна горива.

Немачка има за циљ да 80 посто својих потреба за електричном енергијом подмирује из обновљивих извора до 2030. године, при чему намерава да повећа капацитет ветроелектрана на копну на 115 гигавата (ГW), што је еквивалентно капацитету 38 нуклеарних електрана, извештава Ројтерс.

Међутим, у Немачкој је тренутно само око 0,8 процената земљишта намењено за пројекте ветроелектрана, од чега је 0,5 посто у ствари искоришћео. Нацртом закона представљеним данас предвиђа се повећање тох процента на 2,0 одсто, тако што ће се одредити минимални проценат земљишта које свака од 16 савезних држава мора да стави на располагање за ветропаркове.

Откако је преузео дужност након прошлогодишњих избора, немачки министар економије Роберт Хабек, члан еколошке Зелене странке, безуспешно покушава да убеди савезне државе да добровољно доделе веће површине за ветроелектране.

Број грађевинских дозвола за нове ветротурбине на копну пао је за 14 посто у прва три месеца ове године у односу на 2021, а немачко удружење за енергију ветра каже да би јужне државе попут Баварске и Баден-Виртемберга могле да учинити више.

Према предлогу новог закона, јужна држава Баварска ће морати да намени 1,1 проценат свог земљишта за ветротурбине до 2026. године, а тај проценат ће до 2032. морати да повећа на 1,8 посто.

Државама ће, међутим, бити омогућена опција да тргују алокацијама ако нека од њих премаши своју квоту, а друга не успе да је испуни.

Пропис који налаже да се ветропаркови морају градити на одређеној удаљености од стамбених подручја биће суспендован уколико је он узрок да нека од држава не испуни своју квоту.

Предлог закона, који би немачка влада требало да усвоји следеће недеље, такође предвиђа ублажавање правила о заштити дивљих животиња уз образложење да је „рад ветроелектрана у јавном интересу од највећег значаја и у функцији је јавне сигурности“

Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук и Телеграм

Извор: Медији