nlo-i-prkose-fizici

Istraživanja oko neidentifikovanih vazdušnih fenomena (UAP), koji su zapravo samo NLO-i pod drugim imenom, često su umotana u izvodljivost inteligentnog života koji posećuje Zemlju.

Ali u novom nacrtu dokumenta (koji tek treba da se revidira), Šon Kirkpatrik, direktor Pentagonove kancelarije za rešavanje anomalija u svim domenima (AARO), i Avi Loeb sa Univerziteta Harvard, odbacili su više filozofska pitanja o životu na drugim planetama i umesto toga fokusirao se posebno na fiziku „visoko manevarskih” UAP-ova.

Dok su dizajnirali „fizička ograničenja“ da bi analizirali ove NLO-e, Kirkpatrik i Loeb su utvrdili da nedavna zapažanja UAP-a prkose zakonima fizike, navodeći da se „očekuje da će trenje UAP-a sa okolnim vazduhom ili vodom generisati svetlu optičku vatrenu loptu , jonizaciona školjka i rep, podrazumevajući radio potpise.“

Međutim, mnogi proučavani UAP-ovi ne pokazuju znakove ovih potpisa.

Uprkos onome što izgleda kao jasan znak da se dešava nešto vanzemaljsko, ovaj dokument naglašava da bi se takve anomalije mogle objasniti običnijim sredstvima, odnosno da naši ljudski instrumenti jednostavno nisu dovoljno osetljivi da razumeju šta se dešava.

Autori pišu:

„Nedostatak svih ovih potpisa mogao bi da implicira netačna merenja udaljenosti (i otuda izvedene brzine) za senzore na jednoj lokaciji bez mogućnosti dometa. Uobičajena opažanja UAP-a su predaleko da bi se dobila visoko razrešena slika objekta, a određivanje kretanja objekta je ograničeno nedostatkom podataka o dometu.“

Drugim rečima, ovi NLO-i ne mogu biti ništa drugo do optičke iluzije izazvane senzorima.

Ovo je značajno objašnjenje jer je Loeb više opisan kao „vernik“ u NLO nego njegove kolege. Loeb je stvorio određenu kontroverzu 2017. kada je sugerisao da bi „Oumuamua“ u obliku cigare (što znači „glasnik izdaleka koji prvi stiže“), jedan od samo dva međuzvezdana objekta koja su ikada ušla u Sunčev sistem, mogao biti veštački napravljen objekat.

Američka vlada primila je više od 350 novih izveštaja o NLO

Godine 2021, Loeb je takođe pokrenuo projekat Galileo na Univerzitetu Harvard, koji želi da razvije rigorozan naučni pristup proučavanju UAP-a. Uprkos tome što je otvoren za mogućnosti da nešto vanzemaljsko bude odgovor, Loeb je i dalje skeptičan prema trenutnom broju mutnih podataka koji nisu u fokusu.

Milion zamućenih slika je bezvredno, u poređenju sa jednim video snimkom visoke rezolucije koji rešava objekat dok manevriše – rekao je Loeb za Scientific American u februaru.

Tako je Loebov projekat Galileo zapravo dizajnirao opservatoriju po meri koja može analizirati nebo u infracrvenom, optičkom i radio opsegu.

Ovakve opservatorije bi trebalo da budu postavljene širom SAD-a – i na drugim krajevima u svetu, u nadi da će prikupiti podatke UAP-a koji su detaljniji od onoga što je vojska prikupila u prošlosti.

Izveštaji poput ovih će se verovatno pojavljivati sve češće kako naučnici iz različitih agencija i univerziteta budu počeli da razvijaju načine za proučavanje ovih trenutno neobjašnjivih objekata.

Za sada se čini da su neki naučnici i institucije zainteresovani da naučni razgovor oko UAP-a učine verodostojnijim, ali će im trebati bolji podaci za rad.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji