Најновија идеја научника из Њукастла је стварање меса у лабораторији и да оно буде баш као „прави“ одрезак.
Британски научници имају за циљ да узгајају „праве“ одреске у лабораторији у року од 12 месеци у првом оваквом подухвату на глобалном нивоу.
Према 3Д Био-Тиссуес (3ДБТ), производи се не би разликовали од врхунских производа купљених од месара и могли би једног дана чак заменити потребу за фармама.
Шефови компаније кажу да им њихова технологија омогуц́ава да праве 100 одсто лабораторијски узгојено месо, оно што описује као „месо какво познајете“, које би могло да се нађе на јеловницима ресторана у року од пет година.
Процес користи ц́елије узете од здраве животиње, као што је крава, које се затим складиште у течном агенсу пре него што се пребаце у биореактор за узгој шницла.
За разлику од претходних напора, 3ДБТ тврди да ц́е њихов одрезак бити биолошки и структурно неразлучив од праве ствари.
Научник др Че Конон, извршни директор 3ДБТ-а, рекао је:
Вероватно постоји око 20 компанија или више широм света које раде на различитим аспектима (лабораторијског меса). Али колико можемо да закључимо, ово су млевено месо или други облици, али не и цео одрезак.
Геоф Бејкер, директор 3ДБТ-ове матичне компаније БСФ Ентерприсе, каже да би технологија компаније могла да револуционише производњу хране.
Рекао је:
Пољопривреда ц́елија је следец́а најузбудљивија технологија која долази. То ц́е решити несташицу хране, решиц́е гасове стаклене баште због смањења меса са фарми, то је будуц́ност пољопривреде.
Хиљаде ц́елија се могу извуц́и из живе краве помоц́у једне, безболне биопсије. Затим се стављају у биореактор, где се додају хемијском агенсу за раст под називом „Цитy-Миx“, који повец́ава број ц́елија.
Они се затим стављају у банку ц́елија пре него што се пренесу у „биореактор ткива“, који стимулише ц́елије да се претворе у структурирана влакна која се налазе у мишиц́има.
Компанија нец́е открити шта се тачно дешава у биореакторима како би заштитила своју интелектуалну својину. Али ово је фаза која претвара ц́елије у производ који има укус и изгледа као обичан бифтек.
3ДБТ, који је започео посао на Универзитету Њукасл, вец́ је завршио револуционарне радове на прављењу прве људске рожњаче на свету, за коју каже да би могла да врати вид милионима људи.
Теоретски, биопсије би могле бити било које животиње, од свиња до рибе и пилетине. Такође би се могао користити за прављење коже, па чак и једнодневних људских мишиц́а за калемљење. Још једна област у којој би то могло да направи сеизмичку разлику је узгој меса или коже егзотичних и угрожених животиња како би се пореметила нека од илегалних трговина дивљим животињама.
То би могло значити прављење торбица од крокодилске коже или реплицирање контроверзних делиција.
Бејкер је рекао:
Ако мислите на супу од пераја ајкуле, можемо да направимо пераја ајкуле и нико не би знао разлику.
Хиљаде одрезака би се могле направити само од једне биопсије.
Али такви снови о производњи меса „Франкенстеак“ нису без контроверзи.
Неки истраживачи су упозорили да месо узгојено у лабораторији може требати толико енергије да дугорочно наноси вец́у штету клими него пољопривреда.
Међутим, упозорења не узимају у обзир пораст зелених извора енергије или да би мањи број говеда могао значајно да смањи емисију метана.
3ДБТ сам по себи није произвођач хране, вец́ би уместо тога испоручио технологију другим групама које потом могу да узгајају месо.
БСФ Ентерприсе је излистан на Лондонској берзи прошле недеље и сада је процењен на 7,7 милиона фунти.
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук, Телеграм и Твитер